HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Specialintressen
 Teknik och DIY
 Hur tjocka väggar i en BLH?

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
Check here to subscribe to this topic.
   

T O P I C    R E V I E W
markusA Posted - 2010/06/11 : 22:07:31
Jag håller på och skissar lite på en högtalare (bredband, bakladdat horn) och funderar lite på hur tjockt msterial man behöver till lådan?

Antingen blir det spån eller plywood.

Högtalaren blir något i stil med 105cm hög, 15cm bred och 30cm djup. Beroende på materialval så kan det komma att förändras lite men det ger en fingervisning. Hornet är veckat så lådan blir stagad invändigt.

Hur tunt material kan jag komma undan med utan att ge avkall på ljudkvallitet i den slutgiltiga produkten?
(Inom rimliga gränser)


3   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
markusA Posted - 2010/06/13 : 16:53:06
Just nu är det 4½" element vi pratar om.
Vad tror ni om 12mm plyfa? Jag har byggt skottsäkra saker förr men är inte säker på att det verkligen behövs?
sladdbarn Posted - 2010/06/13 : 11:59:45
Beror lite på elementstorlek också, en viss skillnad på en 4" och en PA 12"
Bubbel Posted - 2010/06/12 : 10:15:18
Jag har har använt 19-20 mm i de bygge jag har snickrat ihop använder du plywood räcker det länge med 19mm sedan brukar jag använda en tunnare plywood till själva rörets väggar men det finns som sagt olika skolor hur det skall vara.

anders

HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.11 sekunder. Snitz Forums 2000