HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Specialintressen
 Teknik och DIY
 DIY rörsteg

Note: You must be registered in order to post a reply.
To register, click here. Registration is FREE!

Screensize:
UserName:
Password:
Format Mode:
Format: BoldItalicizedUnderlineStrikethrough Align LeftCenteredAlign Right Horizontal Rule Insert HyperlinkInsert EmailInsert Image Insert CodeInsert QuoteInsert List
   
Message:

* HTML is OFF
* Forum Code is ON
Smilies
Smile [:)] Big Smile [:D] Cool [8D] Blush [:I]
Tongue [:P] Evil [):] Wink [;)] Clown [:o)]
Black Eye [B)] Eight Ball [8] Frown [:(] Shy [8)]
Shocked [:0] Angry [:(!] Dead [xx(] Sleepy [|)]
Kisses [:X] Approve [^] Disapprove [V] Question [?]

 
Check here to subscribe to this topic.
   

T O P I C    R E V I E W
more10 Posted - 2015/01/25 : 18:29:21
Jag ska väl så småningom bygga ett litet rörsteg till mina diskanter. Så jag tänkte samla på mig länkar till alla ställen som säljer kretskort, byggsatser etc.
7   L A T E S T    R E P L I E S    (Newest First)
time Posted - 2015/02/10 : 21:50:35
Jag har byggt en litet bättre version av Decware zen, låter lika bra eller på vissa parametrar bättre än 45 SE, jag har en Yamamoto A08S att jämföra med och de är inte så dåliga. Enda nackdelen är effekten men det räcker ofta ändå, har gjort PSE av zen också utan uppenbara nackdelar, spelar på dem fortfarande. Har dykt lite i Zen träsket och testat en del men jag är ingen expert på något sätt, det finns många kombinationer !
Klart är iaf att EL 84 blivit mitt favoritrör, kanske 10/VT25 är lite klarare men marginellt.
Fuling Posted - 2015/02/10 : 21:39:20
Håller med Pix, utgångstrafos (speciellt single end-trafos) kan göras betydligt bättre om man slipper göra dem bredbandiga.
pix Posted - 2015/02/10 : 20:21:09
Om du enbart skall driva diskanten (HF) så kan du optimera stegets utgångs-trafo därefter. Räkna ut vilken last induktans du behöver för den brytfrekvens du valt.
Ett fullregister (20-20k) steg betalar ett dyrt pris för de lägsta oktaverna. Ett HF-steg (2k-20k) kan optimeras på ett betydligt bättre sätt.

Jag skulle nog satsa på ett enkelt 2-stegs 45 se-steg med LITEN utgångs-trafo.






Cliffan Posted - 2015/02/10 : 11:49:15
Har själv byggt en, den är helt ok.
Man kan nog få den betydligt bättre än min med bättre komponenter, Bl.a. har jag ingen drossel i nätdelen utan enbart rc-filtrering, billiga kondesatorer osv.
time Posted - 2015/02/09 : 18:17:32
Decware Zen, lovar att det är i nivå med de bättre SE förstärkarna, både 2A3 och 45.
more10 Posted - 2015/01/25 : 18:31:27
http://www.decware.com/newsite/homepage.html
more10 Posted - 2015/01/25 : 18:29:44
http://www.die-wuestens.de/eindex.htm

HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.14 sekunder. Snitz Forums 2000