Har försökt med diverse medel för att motverka att ljudet sprids till grannarna. Funkade tyvärr aldrig för mig. Och det värsta är att ljudet verkar fortplanta sig även snett uppåt och nedåt. Dvs inte bara dom närliggande kan bli störda utan även andra. Jag flyttade helt enkelt till ett område med mycket butiker och såg till att veta vilka grannar jag hade innan jag bestämde mig. Detta kan ju vara lite knivigt om man bor i en storstad, men bor du på mindre ort kan nog detta vara att föredra rent ekonomiskt. Det verkar oxå som att gamla betonghus som även innefattar affärs/butikslokaler har tjockare väggar än nyare byggnader. Nu bor jag i villa, och det är frihet det kan jag lova!
Mycket ljud sprids i ventilationsrören mellan lägenheterna, det är därför granner flera våningar upp/ner kan bli störda. Detta hände en kollega till mig, han bor på andra våningen och en gammal tant på femte våningen kom och gnällde på att han spelade för högt.
Om en fullständig ljudisolation från grannarna skall lyckas så blir det nog till att bygga rumm-i-rummet. Dom stomljud som fortplantas är näst intill omöjliga att komma åt på annat sätt. Mjuka fötter under högtalarna kan iofs hjälpa en aning. Om rumm-i-rumm låter lockande så förutsätter det vanligtvis att det ursprungliga rummet är väldigt stort och att man gillar utmaningar. Beskrivning finns i "Handbook for soundengineers", bra bok det där.
Det absolut viktigaste vid ljudisolering är att få rummet helt lufttät (jämf. kyskåp). Ev. ventilationskanaler skall alltså pluggas alt. förses med ljuddäpare av lämplig typ.