HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Mångfaldens forum
 HiFi-diskussion
 Den "luriga" hifivärlden!
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

Majjen03
Ej medlem längre

772 Posts

Posted - 2003/04/22 :  08:21:24  Show Profile Send Majjen03 a Private Message
Hej allihop!

Jag var inne och tittade på HDCD.com sidan för några dagar sedan.
Där såg jag att Perreuax inte fanns med på listan över godkända,
licenserade märken för HDCD. Så jag kontaktade Mike Crystal på HDCD.com för att fråga varför Perreuax inte fanns med. Mike visste inte heller varför mitt cd- spelar märke inte fanns med så han startade en undersökning. Idag fick jag svaret från Mike, Perreuax ägs av Rotel! Min cd- spelare är en utvecklad variant av Rotel RCD-971, visserligen kraftigt förbättrad men ändå en Rotel!
Roteln kostade i standard skick ca: 6- 7000 kr, Perreuax ca: 30000 kr så man får hoppas att de uppgraderade cd-spelaren ordentligt och inte bara med ett nytt snyggt tungt skal!
Mvh
Kenth

drgreen
äger italiensk cappucinomaskin

946 Posts

Posted - 2003/04/22 :  08:28:24  Show Profile Send drgreen a Private Message
mmmm det var lite som rotel dvd audiospelaren som såldes från början för 25papp....det fanns en jvc dvd audio spelare som såg exakt likadan ut inuti som reades samtidigt för 4papp...
Go to Top of Page

Rebo
Member

1071 Posts

Posted - 2003/04/22 :  09:23:54  Show Profile Send Rebo a Private Message
Ägs Perreaux av Rotel? Det hade jag inte en aning om. Perreauxs förstärkare är inte spec. lik Rotel alls, vad gäller inre designen och komponenter, så det är nog en hel del som skiljer i din CD också. Rotels spelare har t.ex. inte ett diskret klass A steg i utgången, utan använder OP förstärkare.

Mark Levinson ägs ju för övrigt av Harman Kardon.
Go to Top of Page

kentkreitler
Member

654 Posts

Posted - 2003/04/22 :  09:26:31  Show Profile Send kentkreitler a Private Message
drgreen: Var det någon skillnad på dvd-spelarna alls?

Almost cut my hair
Go to Top of Page

drgreen
äger italiensk cappucinomaskin

946 Posts

Posted - 2003/04/22 :  09:29:34  Show Profile Send drgreen a Private Message
vad jag förstår var det inte några skillnader i komponenter iaf...ser exakt likadana ut men kan ju vara skillnader på toleranser kanske? Rotels låda var ju lite tyngre/solidare oxå..
Go to Top of Page

kentkreitler
Member

654 Posts

Posted - 2003/04/22 :  09:37:17  Show Profile Send kentkreitler a Private Message
Det är alltså RDV1080 vi talar om? Vilken JVC är den andra då? Den måste väl vara väldigt bra för det priset då HighFidelity tyckte mycket bra om den dyrare varianten...

Almost cut my hair
Go to Top of Page

Rebo
Member

1071 Posts

Posted - 2003/04/22 :  09:41:10  Show Profile Send Rebo a Private Message
Finns det en JVC klon av Rotel RB-1090 också?
Go to Top of Page

drgreen
äger italiensk cappucinomaskin

946 Posts

Posted - 2003/04/22 :  09:43:32  Show Profile Send drgreen a Private Message
ja jag tror jvc´n hette 723 eller ngt sådant...testades oxå av high fidelity och det var HF som "tipsade" om likheterna...
Go to Top of Page

Majjen03
Ej medlem längre

772 Posts

Posted - 2003/04/22 :  09:53:38  Show Profile Send Majjen03 a Private Message
Hej Rebo!

Enligt Mike så sade Perreuax att det var så!
Mvh
Kenth
Go to Top of Page

Brosk
Member

426 Posts

Posted - 2003/04/22 :  09:54:44  Show Profile Send Brosk a Private Message
23000 för att skrämma upp en Rotel till en Perreaux. Det är väl ett bra argument för Harmony Design och andra Hot-Roddar-firmor..
Go to Top of Page

Majjen03
Ej medlem längre

772 Posts

Posted - 2003/04/22 :  10:00:09  Show Profile Send Majjen03 a Private Message
Tja Brosk!

Min Primare T21 tuner visade sig vara exakt samma produkt som Nad:s silverline radio. Skillnaden var bara att Nad hade fler utgångar samt var ett par tusen billigare. Primare menade dock vid kontakt att skillnaderna var större än så och att t ex What Hifi missat en del detaljer, vilka dessa var kunde de dock inte säga!
En titt i "lådorna" visade dock inga skillnader.
Mvh
Kenth
Go to Top of Page

Rebo
Member

1071 Posts

Posted - 2003/04/22 :  11:10:06  Show Profile Send Rebo a Private Message
Jag skulle tro att det är rätt få ”skrämma upp” firmor som klarar av att bygga om en Rotel 971 till Perreaux modellen. Det verka inte ens vara samma DACar i dessa två spelare. Det är en viss skillnad på att byta en klocka och några OP förstärkare här och där, jämfört med att bygga om ut ångsteget till diskret balanserat klass A, byta DAC:arna och balansera DA omvandling mm. Det kanske var Rotel 991 som han syftade på, då den iaf har samma DAC som Perreaux modellen? Men man kanske också kan påstå att 991an är en utvecklad 971.
Go to Top of Page

marcus_ec
Member

2396 Posts

Posted - 2003/04/22 :  11:38:27  Show Profile Send marcus_ec a Private Message
Är här några fler som vet vilka märken som har samma komponenter i sej
Go to Top of Page

Majjen03
Ej medlem längre

772 Posts

Posted - 2003/04/22 :  13:26:04  Show Profile Send Majjen03 a Private Message
Hej Rebo!

Han sade Rotel 971, men ditt förslag på 991 är väl troligare.
Dock så kostar 991 mindre än 50% av min Perreuax.
Lådan är dock mycket snyggare samt tyngre (13 kg).
Mvh
Kenth
Go to Top of Page

matson
formerly known as...

1617 Posts

Posted - 2003/04/22 :  13:35:19  Show Profile Send matson a Private Message
991an har ju inte heller ett diskret uppbyggt utgångssteg, så den kan ju inte heller påstås vara särskilt lik(då kan man lika gärna påstå att alla cd-spelare är likadana om dom har samma dacar).

Mvh
Go to Top of Page

Rebo
Member

1071 Posts

Posted - 2003/04/22 :  13:39:56  Show Profile Send Rebo a Private Message
Majen, 991 har heller inte ett diskret klass A steg i utgången, utan använder OP förstärkare. Så den är inte identisk med 991.

Sen borde det inte komma som någon chock att det högre priset på sk ”high-end” produkter inte endast är en följd av högre komponentkostnad. Ofta så är det helt andra saker som du betalar för och i vissa extremfall så är det tom snudd på lurendrejeri.

Men som sagt, Perreaux förstärkare skiljer sig markant från alla Rotel produkter.
Go to Top of Page

Majjen03
Ej medlem längre

772 Posts

Posted - 2003/04/22 :  13:44:02  Show Profile Send Majjen03 a Private Message
Tack Rebo och Matson!

Min cd-spelare låter ialla fall bra samt ser "snygg" ut, det senaste är ju viktigt med tanke på "chefen".
Mike från USA har kanske blivit lurad.
Mvh
Kenth
Go to Top of Page

Tomas
Member

1037 Posts

Posted - 2003/04/23 :  01:15:42  Show Profile Send Tomas a Private Message
Jag har inte direktjämfört 991 och perreaux, men på samma system och min uppfattning är att perreaux låter framför allt mycket bättre än 991:an. Det är ju alltid nåt att glädjas åt

Konst är sånt man inte kan, för sånt man kan är ju ingen konst.
Teknikansvarig www.Brewhouse.se

Hemma:http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37317
Go to Top of Page

PenPusher
Member

51 Posts

Posted - 2003/04/23 :  01:59:10  Show Profile Send PenPusher a Private Message
Om jag förståt det hela rätt så byggs Audi och Skoda på samma grund och detta betyder väl på intet sätt att de gör likadana bilar. ;)

Edited by - PenPusher on 2003/04/23 02:00:19
Go to Top of Page

oliver
Member

714 Posts

Posted - 2003/04/23 :  03:05:57  Show Profile Send oliver a Private Message
LC Audio har ett diskret utgångssteg balanserat och klass A kostar dryga tvåtusen som dom knappast säljer med förlust,lägg till deras klocka med extrem tolerans för femton hundra spänn och du har en riktigt bra cd spelare. Så inte är komponent priset ett argument för en mer än dubbel prishöjning på en produkt.

Skeptiker
Go to Top of Page

rolandm
Member

483 Posts

Posted - 2003/04/23 :  11:42:58  Show Profile Send rolandm a Private Message
Detta med att "fina" märken baserar sina modeller på "billiga" märken är inte precis något nytt och behöver inte innebära något negativt. "Fina" märken har inte precis samma utvecklingsresurser som massmärkena.

Jag har en Micromega Junior. Den är i princip en Philips (tror det är CD650). Både ser ut och känns som en Philips. Det Micromega gjorde med den, förutom att byta all engelsk text på knapparna till franska, var en uppgradering och finjustering av det analoga utgångssteget. Micromega använde även särskilt utvalda DAC-ar av Philips gamla 16 bitars med 4x översampling.

Den låter roligt och musikaliskt. Nu använder jag den bara som CD transport, men jag ångrar inte ett ögonblick att jag köpte Micromegas variant av denna Philips.

Med vänlig hälsning
Roland

Be the change you want to see in the world
~ Nelson Mandela (m fl)
Go to Top of Page

poman
Member

902 Posts

Posted - 2003/04/23 :  17:44:10  Show Profile Send poman a Private Message
Hej Majjen03!

Du har fel angående priset på Primare den är billigare än
NAD SilverLine S400 som kostar 7.998:- och Primare T-21 7000:-
och du kan får den för 6000:- på Esoterisk-hifi.
Där imott är det som du säger en NAD SilverLine S400 har frågat
Primare om det och det stämmer, alltså i princip samma tuner

m.v.h/PO



Edited by - poman on 2003/04/23 17:47:06
Go to Top of Page

Pontan
Member

166 Posts

Posted - 2003/05/08 :  22:00:21  Show Profile Send Pontan a Private Message
Jag är rätt ny på Hifi-banan och tycker det är helt bizarrt hur mycket tveksamma produkter det finns därute. Utrustning som kostar fantasibelopp. När jag läser inlägg på det här forumet slås jag av hur grymt tekniskt kunniga många är. Ändå verkar det finnas en stor marknad för rent lurendrejeri i branchen.

Ta t.ex. Svalanders CD-svarv..... Han hävdar t.o.m. att "till och med textremsor och liknande blev skarpare" i kontrasten med en svarvad skiva. Hur fan det nu skulle kunna hända med en bitmap med två bitars färginformation. Jag skulle vilja hävda att en digital signal med fel-korrigering är mycket robust mot störningar av olika slag. Jag tror att det skall rätt mycket till för att man skall få ett endaste bitfel med en hygglig CD-spelare. Har jag helt fel?

/Pontus


/Pontus Haglund
Go to Top of Page

bubblebobble
Member

119 Posts

Posted - 2003/05/08 :  22:08:42  Show Profile Send bubblebobble a Private Message
quote:
"La perfection est atteinte non quand
il ne reste rien ā ajouter, mais quand
il ne reste rien ā enlever."


Je suis tout ā fait d'accord. Malheureusement, il reste plein de trucs ā ajouter chez moi!
Go to Top of Page

Pontan
Member

166 Posts

Posted - 2003/05/08 :  22:23:49  Show Profile Send Pontan a Private Message
Visst är det ett fint citat? Men jag har också en hel del kvar innan jag vill börja plocka bort saker....

/Pontus Haglund
Go to Top of Page

Majjen03
Ej medlem längre

772 Posts

Posted - 2003/05/08 :  22:57:43  Show Profile Send Majjen03 a Private Message
Hej Poman!

Primaren är dyrare än S400:an pga Nad:en har lite mer fineser t ex två anteningångar etc!
I England kostar de lika mycket, att sedan Esoteric tar 6000 kr är väl inte så intressant, de prutar ju alltid ned priset på alla produkter.
Mvh
Kenth
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Jump To:
HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.5 sekunder. Snitz Forums 2000