Högintressant Svensk/Rysk rörförsteg+effektförstärkare med en av mässans häftigaste designer med kurverat/böjtglas som front och ovansida allt i ett stycke försett med vad som såg ut att vara KR-rör spelade mycket bra kommer från Past Audio/River Audio i samma rum fanns även en svensk skivspelare från Nordic Concept med drivverk separerat från skivtallrik och tonarm även den från Sverige en luftdriven tangentialarm som såg riktigt avancerad ut och spelade mycket bra.Cd spelades på en Peter Brehmer moddad Sonyspelare och med peters fina separata Dac givetvis lät även detta kanon. Man Spelade på en högkänslig högtalare från Donald North med en känslighet på 96db och en av mässans bästa basåtergivningar.
Det rummet tillhörde helt klart ett av mässans bästa. Alla vi i vårat sälskap som var där tyckte det lät jättebra. Jag hade aldrig kunnat tro att högtalarna skulle låta så bra då dom verkligen ser suspekta ut.
Alletiders med denne positive feedback ;O) De mono amps som trak basserne, var fra Vitus Audio i Danmark - check evt. www.vitusaudio.com eller mail vitus@os.dk for spørgsmål.