HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Mångfaldens forum
 HiFi-diskussion
 acustica applicatas tubetraps
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

drgreen
äger italiensk cappucinomaskin

946 Posts

Posted - 2002/08/13 :  15:50:10  Show Profile Send drgreen a Private Message
Såg att mårten design ska börja sälja dessa tubetraps för ett hyffsat pris..ngn som har erfarenheter av dessa?

Mikael2
Member

1431 Posts

Posted - 2002/08/13 :  16:37:22  Show Profile  Visit Mikael2's Homepage Send Mikael2 a Private Message
Jag har beställt ett par stycken av Mårten Design för att testa. Får återkomma med rapport och spännande blir det.
Tror inte jag får dem förrän slutet september. Jag tycker de ser snygga ut för jag får ju inte släpa in vad som helst i rummet
Go to Top of Page

Knoppen
Member

3244 Posts

Posted - 2002/08/13 :  16:55:37  Show Profile Send Knoppen a Private Message

Jag har inte hittat några absorptionskoefficienter för dessa på deras hemsida, annat än exempelvis "Working above 60 Hz". Det kallar jag för ganska dålig produktinformation. Någon mer som vet?

För att erhålla ett någorlunda förutsägbart resultat behöver man veta absorptionskoefficienterna.

Go to Top of Page

drgreen
äger italiensk cappucinomaskin

946 Posts

Posted - 2002/08/13 :  19:41:52  Show Profile Send drgreen a Private Message
hm..jo det är sant..man borde kanske mäta upp rummet å se vad som behövs just i basen...jag får ju släpa in vad jag vill i rummet hehe..

Go to Top of Page

dec_alpha
Member

173 Posts

Posted - 2002/08/13 :  20:20:51  Show Profile Send dec_alpha a Private Message
Min fråga är ifall man får EN tube för det priset som angivs på sidan, eller är det två ? Jag hoppas verkligen på det senare ;)


Robert Hjertkvis
Go to Top of Page

bjorn
senior advisor

390 Posts

Posted - 2002/08/13 :  20:41:42  Show Profile Send bjorn a Private Message
Hej,

Jag har haft möjlighet att prova DAAD 4 och DAAD 3 under ett par dagar, och mitt intryck är mycket positivt. Som alltid behöver man trixa lite med vilken sida, (diffuserande eller absorberande), som skall stå åt vilket håll, innan man hittar rätt inställning. Men när väl rätt position infinner sig, hände följande:

Basen blev mer artikulerad och mer "rätt" i nivå. Jag upplevde mer detaljer och faktiskt även en subjektivt bättre dynamik i det lägre frekvensområdet.

I mellanregister/diskantområdet upplevde jag mer detaljer. Förmodligen beroende på att mycket "skräp" försvann i basområdet som maskerade delar av den information som fanns högre upp i registret.

Jag placerade DAAD 3 ovanpå DAAD 4. Detta resulterade i ett 2.2 meter högt torn i hörnet bakom respektive högtalare. När DAAD 3 kom på plats, efter att ha tjänstgjort som diffusorer av förstareflexen på sidoväggarna, stabiliserades ljudbilden ytterligare och musiken släppte från högtalarna på ett vis som inte tidigare uppnåtts i mitt nuvarande system.

Ytterligare positiv effekt fick jag när jag placerade mina "gamla trotjänare" WM Acoustics Black Holes direkt bakom lyssningsplatsen. Detta ledde till ytterligare frigörande av ambience och skira detaljer i de inspelningar som fick tjänstgöra som testobjekt.

Sammanfattning av det upplevda: Tja, jag har beställt två DAAD 4 och två DAAD 3, behöver jag säga mer...

mvh

Björn

Go to Top of Page

dec_alpha
Member

173 Posts

Posted - 2002/08/13 :  20:47:25  Show Profile Send dec_alpha a Private Message
bjorn: Det låter trevligt det där, jag har ingen aning om vad det var för produkt du använda bakom lyssningspositionen, kan du ge mig någon länk till tillverkarens hemsida eller något? Brukar man inte få bäst resultat då man använder Tubetraps i alla utav rummets fyra hörn ?

Robert Hjertkvis
Go to Top of Page

Pjotre
dr. kursuppgång

3276 Posts

Posted - 2002/08/13 :  20:49:52  Show Profile Send Pjotre a Private Message
quote:

Min fråga är ifall man får EN tube för det priset som angivs på sidan, eller är det två ? Jag hoppas verkligen på det senare ;)


Robert Hjertkvist



Tjena!

Priserna är per styck. Jag tänker också ta hem 4 stycken så kan jag slänga ut mina DIY korvar.... Björn har testat dem med mycket gott resultat.

----------------------------------

"Man blir aldrig fattig på att ta hem en vinst".
Go to Top of Page

bjorn
senior advisor

390 Posts

Posted - 2002/08/13 :  21:17:22  Show Profile Send bjorn a Private Message
Hej,

Här är en länk till Acustica Applicatas hemsida: http://www.acusticaapplicata.com/english/home.html

mvh

Björn

Go to Top of Page

Mikael2
Member

1431 Posts

Posted - 2002/08/13 :  21:28:40  Show Profile  Visit Mikael2's Homepage Send Mikael2 a Private Message
Björn,

Kan man låsa fast 3:an på toppen av 4:an eller står den löst?
Jag vill inte att någon får den i skallen

Jag beställde 2 st Daad4, får komplettera med 3:or om jag blir nöjd.

ps
Krell-processorn är jag otroligt nöjd med. Har ju provat en del och förutom ljudet vill jag berömma användarvänligheten som är otroligt bra. Enkelheten själv att konfigurera och använda jämfört med Meridian och Audionet. Bra och enkel fjärr, nu kan jag ju slå på monoblocken via fjärren också!

Go to Top of Page

Pjotre
dr. kursuppgång

3276 Posts

Posted - 2002/08/13 :  21:43:57  Show Profile Send Pjotre a Private Message
quote:

ps
Krell-processorn är jag otroligt nöjd med. Har ju provat en del och förutom ljudet vill jag berömma användarvänligheten som är otroligt bra. Enkelheten själv att konfigurera och använda jämfört med Meridian och Audionet. Bra och enkel fjärr, nu kan jag ju slå på monoblocken via fjärren också!





Mikael! Vad har du för snören i din anläggning?? Högtalar, signal och digitalt??

----------------------------------

"Man blir aldrig fattig på att ta hem en vinst".
Go to Top of Page

Mikael2
Member

1431 Posts

Posted - 2002/08/13 :  21:57:47  Show Profile  Visit Mikael2's Homepage Send Mikael2 a Private Message
Jag har lite blandad kompott . Signal: Transparent Ultra(mains), HT ProSilway(bak), Linn Silver(center), HT Prosilway (DVD analoga) Högtalar: SPM Ref(mains), Linn K20(center), noname (bak), Digitalt HT Cyber Silver, plus en låda i källaren med en massa kabel från Tara, Linn, PAD, Nordost mm.

Jag flyttade om slutstegen lite idag så att jag får mer valmöjligheter i kabelvalet så jag skall prova lite fler kombinationer. Bakhögtalarna behöver nog en ny livsnerv snart också.

Go to Top of Page

bjorn
senior advisor

390 Posts

Posted - 2002/08/13 :  21:59:54  Show Profile Send bjorn a Private Message
Hej Mikael,

Kul att du är så nöjd med HTS 7.1! Det visade sig vid närmare undersökning att signalvägen i preamp mode är snarlik den i KCT, så det är inte konstigt den låter bra!

DAAD 3 och 4 sitter inte ihop på något vis, men med ett antal kardborreband applicerade på botten av trean och toppen på fyran, borde eliminera eventuella rasrisker.

mvh

Björn

Go to Top of Page

Jorma
Member

3316 Posts

Posted - 2002/08/13 :  22:20:19  Show Profile  Visit Jorma's Homepage Send Jorma a Private Message
Jag har också hört det som Björn säger, både hemma hos honom och igår hos Leif Olofsson. Och kan bara instämma i det Björn upplevde.

------------------------------------------------------------------------
Jag är så ologisk att jag litar på mina öron och mina sinnen.

Jorm
Go to Top of Page

epkpeng
400.000-klubben

4228 Posts

Posted - 2002/08/13 :  22:31:04  Show Profile  Visit epkpeng's Homepage Send epkpeng a Private Message
quote:

ps
Krell-processorn är jag otroligt nöjd med. Har ju provat en del och förutom ljudet vill jag berömma användarvänligheten....



Fult ord - användarvänlighet!

I svenskan har vi inget bra ersättningsord tyvärr...Engelska har sitt "usabillity" vilket är klart bättre...

Tja...nån gång måste jag väll ha nytta av att läst en bok om HCI och lite annat sånt trams?



Vänligen
// Pär Engelholm
// epkpeng@hififorum.nu
Go to Top of Page

Mikael2
Member

1431 Posts

Posted - 2002/08/14 :  19:54:37  Show Profile  Visit Mikael2's Homepage Send Mikael2 a Private Message
Hej Pär,

Jag har fått för mig att usabilility, usable, står för användbarhet och user friendly står för användarvänlig?

Hursomhelst så är den väldigt enkel att konfigurera om jag säger så då

Go to Top of Page

epkpeng
400.000-klubben

4228 Posts

Posted - 2002/08/14 :  20:07:20  Show Profile  Visit epkpeng's Homepage Send epkpeng a Private Message
Möjligt...User Friendly är åxå fult. Det nedvärderar användaren...om man tänker efter - "till och med en dum jävel klarar att sköta denna".

Usability är bra ord.




Vänligen
// Pär Engelholm
// epkpeng@hififorum.nu
Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Jump To:
HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.36 sekunder. Snitz Forums 2000