f95toli: Men även om du får svar från något av företagen så kan det ju ändå bli lite mycket marknadsföring över det hela.
Om du har tillgång till SEM/TEM så borde det ju inte vara några bekymmer att testa dig fram lite. Titta först på en obehandlad koppartråd, behandla den med flytande helium och undersök igen. Just vid korngränser och dislokationer skulle det ju kunna tänkas bli skillnader.
rikkitikkitavi: Att diamant är pseudostabilt är rätt men det innebär inte att övergången kräver mer energi än vad som frigörs. Då skulle man ju hamna i ett nytt pseudostabilt tillstånd! Pseudostabilitet innebär att man måste tillstätta en viss mängd energi för att komma över "puckeln" ner till minimumnivån. Fast det var kanske det du menade?
/Gr.
Mark Levinson No 39 -> Krell FPB-200c -> Ino Audio pi60s
Jag har visserligen tillgång till SEM men däremot är jag ingen expert på metallytor (de skiljer sig markant från de material jag vanligtvis sysslar med).
Jag skulle iofs kunna kyla ned koppar till runt 4.2K (och lägre om det behövs) och sedan upp igen för att se vad som händer men jag skulle behöva hjälp av någon med mer erfarenhet för att tolka resultatet. Att bara slänga koppar i helium ger ingenting, jag kyler kopparkablar till låga temperaturer mest hela dagarna eftersom mätkablarna vi använder är av koppar, men jag har aldrig märkt av någon förändring av de elektriska egenskaperna, nu kyler vi normalt snabbare än 1 grad/timme så det kan iofs bero på det.
Jag ska prata med några mikroskopister efter semestern och se vad de säger (de har dessutom tillgång till TEM). Att göra något i den här stilen "på riktigt" kräver rätt mycket tid och kunskap, och även om man gör det "på skoj" så är det ett par dars arbete (och ska man använda TEM så tar det flera dar bara att förbereda provet).
Nog kan det tänkas bli skillnader vid korngränser och dislokationer, men påverkar det en signal ens mätbart eller hörbart? Dom störningar som blir på en signal då elektroner hoppar från en kardel till en annan borde väl rimligen vara åtskilligt större? Fast jag vet inte, någon som har koll på sin ytfysik?