Jag behöver rekommendationer om en balanserad begagnad CD-spelare för max. 9000 kr (gärna lite billigare) eller en transport för max. 5500 kr eller en CD/DVD-spelare för max 3000 kr, som är lämplig att modda (hos Harmony Design) för användning som transport.
* Alchemist Nexus: begagnad CD-spelare från 1997 (för användning som transport) * Sony CDP-X3000ES: begagnad CD-spelare (för användning som transport)
* Audiomeca Kreatura: begagnad transport från 1996 * Teac P700: begagnad transport från 1995
Hur länge till kan en transport från mitten av nittiotalet förväntas fungera bra?
Jag hade en moddad Arcam DiVA CD72T tidigare och vill gärna ha en CD-spelare alt. transport + DAC med liknande ljudkaraktär (fast bättre så klart ). Jag värdesätter musikalitet, driv och rytm, samt nyansering, mikrodynamik och stereoperspektiv. Det får inte låta vasst eller kyligt; gärna neutralt eller något mjukt och/eller varmt.
hsivp: Jag har beställt en annan liknande DAC från Tyskland: M-Audio SuperDAC 2496. Den är balanserad och torde låta bra även utan moddning och kostar ungefär lika mycket som Art DI/O. Jag har dock inte hört av tyskarna sedan jag beställde den i tisdags, så de kanske har problem med att ordna en åt mig. Jag beställde en från Musikbörsen tidigare och fick svaret att den utgått ur deras sortiment. Art DI/O har väl inte balanserade utgångar, eller?
Om jag inte lyckas få hem en SuperDAC på öppet köp, eller liknande, så har jag tänkt skaffa en integrerad CD-spelare istället, så kom gärna med förslag på och omdömen om sådana också. Den bör ha balanserade utgångar och vara i samma kvalitetsklass som SAT CDfix.