Enligt tidigare rykten vägrade Audionord befatta sig med utlandssköpta Audio Research apparater överhuvudatget. Var detta riktigt och hur är det med Krellar? Jag vet att Aúdionord inte åtar sig garantiservice på utlandsköpta steg. Men hur är det med vanlig av kunden betald service och upgraderingar? Jag funderar på en beg Krell och utbudet är mycket stort i Tyskland. Vad skulle en upgradering från Krell 600c till 700cx kosta ungefär.
Nej, vi servar inte privatimporterade krellar så länge det finns gällande garanti i annat land. Efter att garantin gått ut åtar vi oss serviceärenden, Då mot normal servicekostnad.
Förnuvarande har jag inget pris på FPB600->FPB700cx uppgraderingen. Detta beroende på att uppgraderinssatserna ännu inte är klara från Krell.
Tack för svar. Jag såg i en annons på Audiogon en beg. Krell 600c som upgraderats till 700cx och annonsen nämnde kostnaden 1000USD för upgraderingen. Om uppgraderingen i Sverige kunde hålla sig någorlunda i närheten av detta vore det bra!