Undrar vad som är bra och dåligt med högt mekaniskt q. Läste att Audio Physics förordade detta. Kanske därför dom kör med Scan Speak? Har också läst någonstans att horn och transmission line behöver högt qms. Hur är det med basreflex?
Ju mer dämpad upphängning desto lägre Qms. Å ena sidan skall dämpningan vara tillräckligt hög för att inte reflektera membran resonanser ( viktigt i mellanregistret) å andra sidan hävdar vissa att för rena baselement är minimal dämpning det bästa. Som vanligt så beroer slutresultatet på en mängd faktorer och det lönar sig inte att snöa in sig på en enskild parameter
"Ju mer dämpad upphängning desto lägre Qms. Å ena sidan skall dämpningan vara tillräckligt hög för att inte reflektera membran resonanser ( viktigt i mellanregistret) å andra sidan hävdar vissa att för rena baselement är minimal dämpning det bästa."
Det måste ju ha att göra med den energi som högtalaren avger. Desto mer desto högre qms. Högre mekanisk styrka i dämpningen ger mindre energiförluster=mer ljudtryck. Därför börjar jag snegla lite på AP eller en klon av Tempo III. Dom låter väldigt bra och ljudet släpper.
men högre qms menar väl att elementet har lättare för att svänga. därmed har det lättare att svänga fel också.. det är mer resonantoch bildar mer distorsion?
Carlssoninspirerade självbyggen
NAD 2200
Källa? Dator..
"Tur man inte vet alla problem innan man börjar, då skulle det nog aldrig bli något diy..
Sen finns det också en thiele-small parameter som heter complians eller cms vilket är den mekaniska styrkan på upphängningen. Det verkar råda ett positivt samband mellan qms och cms.
I sammanhanget kan det vara bra att komma ihåg att det mekaniska Q-värdet vanligen är ca 15-20 ggr högre än det elektromagnetiska. M.a.o. dominerar de elektromagnetiska förlusterna så kraftigt att de mekaniska spelar en närmast försumbar roll. Det finns ändå ingen anledning att slösa bort energi så de mekaniska förlusterna får gärna vara så låga som möjligt. Man kan för övrigt se till att de mekaniska förlusterna är frekvensberoende så att man har låga förluster i basområdet vid elementets grundresonans och höga förluster när konen börjar uppvisa uppbrytningar.
men cms är väl okså rätt bra att ha? den ser ju till att elementet återgår till sin neutralposition. blir upphängningen för slapp så stannar elementet lite var som helst?
Carlssoninspirerade självbyggen
NAD 2200
Källa? Dator..
"Tur man inte vet alla problem innan man börjar, då skulle det nog aldrig bli något diy..
Hmm.. är det inte så att elementets Q påverkar dess resonans, mekaniskt som elektrist.. så som att det ena beror på det andra, precis som i alla andra parallellkretsar? (som jag känner till..) Lågt Q-värde har sina fördelar, precis som nackdelar, som i allt annat som är HiFi-relaterat.
Qms-värdet beräknas ur resistansen vid resonans och är beroende av upphängningens mjukhet i spider och skum- eller gummikant. (om talspoleresistansen hålls konstant)
Qes-värdet är sen till viss del beroende av Qms.
Den enda fördel som jag känner till med mycket högt Qms är när man vill få en naturlig förstärkning av frekvenserna kring resonansfrekvensen, t.ex. när man bygger en dipol och inte använder aktiv equalisering av frekvenskurvan.
Kom ihåg att alla Q-värden representerar en resonans. Ju högre värde desto mer resonant beteende.
"men cms är väl okså rätt bra att ha? den ser ju till att elementet återgår till sin neutralposition. blir upphängningen för slapp så stannar elementet lite var som helst?"
cms är väl bara ett mått på hur upphängningen ger efter (i meter) vid ett yttre tryck (1 newton), kms är den inversa funktionen av cms och är väl den kraft som "återställer" konen?
"Sen finns det också en thiele-small parameter som heter complians eller cms vilket är den mekaniska styrkan på upphängningen."
är inte cms en elektromekanisk parameter och inte en "t/s"?
Ja jag svamlar en hel del. Cms mäts i en storhet till skillnad från T/S parametrarna som är matematiska. Men jag tänkte att om upphängningen är väldigt stark och inte dämpar elementets rörelser för mycket så får man ut naturliga timbres i musiken. Visserligen ett mer resonant beteende men det kan ju behandlas i filtret.