är det bara jag som inte kan med produktionen på den skivan alla högtalare/cd spelare osv. jag har haft har den alltid låtit vass å totallt oengagerad och basfattig... är det nån här som upplever den skivan annorlunda skulle va intressant å veta!
Nä, jag håller med dig. Tycker om en hel del av själva musiken, men de har gjort ett riktigt dåligt jobb med produktionen. Allt låter "grått" för att uttrycka det med ett enda ord.
Senaste skiva som jag fastnat för: Mr Mister - Pull. PM:a mig gärna med fler tips!
R H C P är bland de sämsta i min samling när det gäller ljud. De har ett sånt otroligt dåligt ljud så att man undrar om de vill plåga oss lyssnare. Riktigt synd på en annars mycket intressant grupp. Mvh, SRV
Absolut.. den skivan är verkligen inte rolig.. låter som om de har tagit nån "enhancer" och krämat på med den så mycket det går... och ibland låter det verkligen som att det "spricker".
Man undrar hur dom har tänkt när dom har fått fram det ljudet.
Det roliga är att själva mastern från studion är säkert mkt bättre ljud på men efter killen som har mastrat skivan (som har såklart fått order på att göra den så) så låter det skit! Har vinylen och den låter också bajs.
jag stör mig nog mest på trumljudet ändå och att den absolut inte har nå bas alls nästan... bara vass distad diskant varför gör man morderna produktioner så sunkiga ??
trist när bra plattor förstörs av dåligt ljud och mitt sätt å se dåligt ljud är nog annorlunda mot många andra då man gillar mycket underground metal & punk som man är nöjd med produktionen så fort det bara går å utskillja en ton från brölet ! så länge det inte skriker och låter tunt så är det helt OK med mig!
jag har hört demosar med 100 gånger roligare ljud än RHCP skivan!
Några av er kanske har följt Mixermans bravader i form av den otroligt underhållande dagboken på http://recpit.prosoundweb.com. Jag vet inte vilka skivor han gjort men han är en av de "stora" i L.A. och han menar bestämt att Red Hot Chili Peppers inte låter så illa i mixningssteget. Det är vid mastringen man sabbat den, precis som nin skrev.
Kul att fler har samma erfarenhet. Jag troode det var fel på min stereo men inte ens en riktigt bra CD-spelare får ordning på den plattan. Jag tycker synd om gruppen då musiken är helt ok men ljudet så fasansfullt!