| Author |
Topic  |
|
nin
Semesterfirare
    
2425 Posts |
Posted - 2003/11/07 : 03:10:48
|
| Nja, det finns alltid massmusik från 70-80 talet på vinyl som är i nyskick. Många köpte skivorna och sedan spelade in dom på kassettband direkt och låt skivan va. Sedan så finns det undersökningar att folk i allmänhet spelar sina skivor 1,5 gång, så det betyder att det finns fullt med vinyler som är bara spelade en gång = mint skick. |
 |
|
|
lasse78
Member
    
297 Posts |
Posted - 2003/11/07 : 06:34:00
|
| Jaha, inte alls omöjligt. Visst gjorde alla inte som jag att man spelade titlarna tills det blev olidligt att lyssna pga skicket. Det blir ju såklart dyrt med plattor om de blir prydnad i hyllan. "Vitsen med vinyl är att man vet var drickafläcken är på Satisfaction" tror jag nån sade. I vilket fall som helst är det bra att folk gör sig av med drivor med plattor, men det är alltid ett riskköp. Mot den bakgrunden känns det besvärligt att ösa ut massor på hårdvara om det förblir diffust att goda ex faktiskt hittas. Börjar jag närma mig förnuftet nu då ? Säkert inte va? |
"Trots allt lyssnar jag på musik och inte på hifi, men..." |
 |
|
|
bostrowskij
RödaTråden vinnare
    
839 Posts |
Posted - 2003/11/07 : 10:42:29
|
Det är ju alltid ett problem att veta var man ska lägga sig prismässigt på sin utrustning. Det är roligare att åka till jobbet i en Ferrari än i en Skoda , men man tar sig dit i Skodan utan blodpudding i matlådan. Själv har jag valt begagnad skivspelare / arm som klarar en bra ny MC pickup och är helnöjd, och jag slipper blodpuddingen. Fast visst vore det jäkligt kul med en Rockport...Älskling, behöver vi verkligen de här persiska mattorna vi ärvde?? Förnuft? Har det nånsin funnits förnuft i den här hobbyn ;-)
|
 |
|
|
nin
Semesterfirare
    
2425 Posts |
Posted - 2003/11/07 : 14:39:13
|
lasse78, Förstår fortfarande inte vart problemet är?! -Ja, det finns fullt med vinyler som är i dåligt skick. Och det finns fullt med vinyler som är i bra skick. När man går och köper en skiva så ska man ju titta på den innan och se vilket skick skivna är i. Om det är skivan "Pelle Svensson" spillde dricka på så köper du inte den. Svårare än så är det inte.
|
 |
|
|
lasse78
Member
    
297 Posts |
Posted - 2003/11/07 : 15:38:40
|
| Ok, jag ger mig. Det är nog så att det är problemet att jag inte kan låta taskiga exemplar av annars bra titlar vara. Efter byte av pickup (gjort, gott resultat) blir det väl att springa efter nytt Riia-steg, så jo visst är det ju roligare (knastret hörs mer och låter bättre t.o.m. förutom själva låten). Mitt antagande är nog fel så jag faller nog på knockout här...Sen va det ju det där uppgraderandet igen då. |
"Trots allt lyssnar jag på musik och inte på hifi, men..." |
 |
|
|
pick-me-up
Member
    
1382 Posts |
Posted - 2003/11/10 : 19:54:28
|
nin!
Jag håller med lasse78:
”Dessutom hävdar jag att det stora flertalet inte vistats hos petnoga audiofiler. Massmusik från 70-80-tal hanterades inte särdeles varsamt överallt och många av de högarna från vinden säljs nu.”
Och tänk på att om skivorna spelades med slitna nålar, så har de blivit mer eller mindre förstörda för oss som gillar välljud.
Att påstå något annat vore dumtristig … Du kan INTE se hur skivan kommer att låta. Det är varje gång en gambling. Om du råkar ha goda erfarenheter så har du varit riktigt lycklig. Fast jag tror att du köper mest dyra specialutgåvor.
Men situationen kanske är annan för de som har en bra skivtvätt i sin ägo. Fast LP som har blivit förstörda av dålig nål går aldrig få bra igen! |
 |
|
Topic  |
|