Jag skulle vilja ha en liten snabbkurs i rörförstärkare. Det jag undrar över är de olika typer som finns, triod, push-pull, single end. Vad är det för något och vilka för respektive nackdelar finns med de olika typerna?
Det har jag absolut . Kommer f.ö. att lägga in en mastodontrecensionstråd av de två ovan nämnda och Edison Triod (håller på att sälja 60:an till förmån för Trioden...).
Både Sterling och Edison 60 är fantastiska förstärkare. Sterling spelar liiiiite öppnare i mellanregistret. Den känns även lite "renare" i diskanten. Edison 60 har emellertid ett bättre driv i basen. Jag vill understryka att de båda pjäserna nästan är omöjliga att särskilja. Det rör sig om mycket små skillnader.