En polare jobbar där och säger att det tydligen ska vara samma tillverkare som gör slutstegen på deras deras Titan 500 (säkert fler modeller) som till HK
De är väl inte alls omöjligt. Det betyder väl iofs inte att det sitter samma grejer i utan bara att det monteras i samma fabrik i Kina (eller var det nu kan vara). Det finns stora elektronikföretag som endast fungerar som underleverantörer, elektroniken designas ex. i Europa men tillverkas i Kina, i samma fabrik kan många olika märken tillverkas men på olika linor.
Det är väl numera mer regel än undantag att det fungerar så.
Sen kan det vara så att det sitter samma typ av trissor i dom.... Men sen så säljer säkert Harman slutstegsmoduler som OEM delar, sånt händer i hel hifivärlden, kolla bara på hur många cdspelare som använder Philips och Sony drivverk ?!?!
Så det säger absolut ingenting, och skulle det vara så speciellt med en slustegsdel från en stärkare som funnits på marknaden i en så där 5 år ?!?!