Är på gång att köpa ett någorlunda billigt CAD pogram. Har snabbkikat på Eagle och Easy PC. Bägge går att komma igång med relativt snabbt men det är svårt att hinna med finesser under demoperioden tycker jag. Spontant känns Eagle lite trevligare, Skulle kännas skönt med lite stöd i beslutsvåndan. Vad har ni för erfarenheter? Vilka andra program kan ni rekommendera i rimlig prisklass, max 4000kr?
Jag har hört mycket gott om Eagle så det är nog ett bra alternativ. Själv använder jag OrCAD, som efter lite tillvänjning (brister i användarvänligheten) är ett utmärkt program. Har du bredband kan man ju alltid fixa programmen på annat vis..
MVH Martin
Var och en kan arbeta hur mycket som helst, förutsatt att det inte är med det man borde göra för tillfället.Robert Benchley Ingenting är omöjligt, så länge man har obegränsat med tid.Personlig hypotes Min anläggning:http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=25462