Åker på jobb till Irland. Hur är det med hifiintresset på den gröna ön? Finns det nåt att se förutom boskap och katolska kyrkor. I annat fall får jag väl ta en runda till Skottland och hälsa på Linn. Ryan Air är billiga om man åker från UK eller Irland.
Det finns en hifi affär utanför Dublin som heter cloneyaudio. De verkar ha mycket trevliga prylar. När jag var i Dublin funderade jag på att åka dit men det blev aldrig av tyvärr. Kolla hemsidan: http://www.cloneyaudio.com/
Ok tack för infon. Jag har varit i Dublin en gång förut men då var jag inte intresserad av Hifi. Har några arbetsfria dar innan jag startar då jag kan se om jag hittar nåt kul tex hörlurar. Dom irländska priserna på hemelektronik borde vara lägre tycker jag.
Jag bodde i Dublin förra året och tyvärr måste jag nog säga att hifiutbudet där inte var större än Umeås. Jag lyckades hitta två hifibutiker i Co. Dublin: Cloney Audio i Blackrock (10 min med DART från Dublin city). Dublinn hifi i centrala Dublin.
Priserna på hemelektronik var heller ingenting att hetsa upp sig över, men jag tjackade iallafall ett par Sennheiserlurar till vad jag tror var ett bra pris.
Var ska du bo, hur länge och vad ska du jobba med?
Den enda värt att se är cloney audio tyvärr om du inte är Linnisse. Dyrt är det på ön också, trots att sennheisser tillverkas här är det lite halvknepigt att få tag i. Tyvärr. Så, hifimässigt blir det inget nirvana här. När ska du hit?