Rotade fram lite gamla skivor förut som jag inte lyssnat på sen jag gick på mellanstadiet. Är 19 nu. Sist jag lyssnade på dem så spelades dem i en kompaktstereo från Siba. Man blev änna lite förvånad när man spelade dem i sin 30 000:- dyrare anläggning.
"Humm, är det så här det skall låta?"
Faktiskt lite roligt att lyssna på. Efter att ha hört 1/4, 1/2 av låten så kan man sjunga med i hela sen. Nästan omöjligt att att inte sjunga med lite. Flashback är oundvikligt. Alla partyn och discon man hade när man var mindre.
Call him Mr Raider call him Mr Wrong, call him Mr Vain...
Vem känner inte igen det där? Fast det kanske bara är gamla gubbar här på forumet?
Jag provade att spela lite gamla skivor för några veckor sedan och upptäckte att ljudkvalitén är riktigt kass (Culture Beat var faktiskt bland de bättre), en del låtar har nästan ingen bas(?) när de spelas på en "riktig" anläggning... Verkar som om de är mastrade så att de låter "bra" på just kompaktstereo från Siba.
Lyckligtvis låter en del klassiker såsom "The Prodigy Experience" helt ok.