Jag har nu slängt ihop en Gainclone, och den funkar helt ok. Dock, ca fem sekunder (ungefär) efter att jag slagit av strömmen till den kommer ett jäkla knäpp i högtalarna och basarna fladdrar till rätt bra. Hur kan jag få bukt med detta?
Kan tillägga att jag har en del likspänning på utgången, typ 50 mV. Är detta för mycket? Jag har byggt enligt schemat på nedanstående länk: http://jwg.student.utwente.nl/fedde/chill-amp.html ,dock har jag 2200 uF till supplyn.
Hoppas ni har lust att hjälpa till med detta triviala(?) problem
Fördelen med LM3886 är att den har MUTE. Hade du kört med LM3876 så hade du kunnat använda mute. För att citera Keld som har byggt min Gainclone:
quote:"Startup: Music just starts to play clear and no noise , no bumps no nothing. Top score Powerdown: music plays for second or two then fades a little for half a second then silence no thumps or bumbs. top score."
Jag skulle gissa att du har problem med att den positiva och negativa matningsspänningen inte försvinner lika snabbt. Du kanske kan "tweaka" detta med att hänga på lite mer kapacitans på den spänning som sjunker fortast. Du kan också använda dig av bleedermotstånd.
Motståndet väljs efter hur mycket värme man står ut med kontra urladdningstiden. Ett digitalt oscilloskop med "rullande" läge är bra att ha när man ska trimma in motståndet.
Testade detta en gång och satte då en spänningsdelare 1:1 mellan plus och minus. Mät mellan mittpunkten på den och jord. Slå av spänningen och se vad du får för spänning. Är spänningspulsen positiv så sätter du ett motstånd på positiv matning och tvärtom. Trimma motståndet tills pulsen är så liten som möjligt.