Är Jolida rörförstärkaren som säljs på Cattylink samma som det som säljs av det amerikanska bolaget ? priset på Cattylink är ungefär samma som i USA ?? Jolida har fått topp betyg enligt Audioreview.com, hur är den i jämförelse med tex Rogue rörförstärkare ? Andra erfarenheter och alternativ ?
Inte för att jag vet vad denna Jolida är, men det finns ingen anledning att tro att det ej ska vara en äkta eller inte samma Jolida som säljs i USA. Produkterna som säljs hos Cattylink är inhemska produkter som ligger väldigt bra i pris genom att köpa dem direkt från Kina (hong kong). Många av deras produkter är halva och i en del fall ännu billigare pris (1/3 del, 1/4 del av priset i sverige eller usa som exempel).
Maila Cattylink, de svarar vänligt på alla frågor om produkterna. Om du ej får svar direkt beror det på deras mailserver, prova att skicka igen.
Tack Mangew för ditt svar, men vid genomgång och jämförelse av priserna på Cattylink och amerikanska priser är prisskillnaden inte så stort som man förväntade sig och det gäller just Jolida som har fått mycket bra betyg på sina produkter. Vill också gärna få svar på resterande frågorna beträffande jämförelsen mellan förstärkarna.
Alla Jolida förstärkare tillverkas i Kina. Så det handlar om samma maskin, vare sig du köper den i USA eller i Kina. Jag såg en integrerad förstärkare JD502B i Italien för 2186€, medan i USA kostar den ca 1 100$ (men då är den 110V anpassad. hos Cattylink kostar den 938$.