Ser definitivt ut som DIY-lådor från 60-tal. Förebilden tycks vara AR eller Leak som såg ut ungefär så där. Ser också ut som om de varit en del i ett möblemang i en båt eller vid sidan om ett par skinnsoffor.
Dom är förmodligen inget att ha mer än som kuriosa. Kondingar bör vara uttorkade (om de har delningsfilter) liksom membrankanterna.
Om AR var stora? Dom var giganter tillsammans med JBL under slutet av 50-talet till in på slutet av 70-talet då framför allt engelsmän började sticka upp med märken och modeller som Celestion Ditton, B&W DM2, DM4 etc. I Sverige blev Olle Mirsch rätt så betydande leverantör.
På helsidesannonser i månadsbladen, kunde man se Miles Davis sitta på spanska verandor (Sketches of Spain var hans storsäljare då) och göra reklam för AR. Det rörde sig om slutna lådor som för den tiden stod för det naturliga och vackraste återgivningen av framför allt jazz och klassisk musik (Quad fanns även men var små i sammanhanget) medan JBL mer stod för tryck via sina lika odödliga lådor.
Dessutom utvecklade AR den första skivspelaren med flytande upphängning som sedan Thoréns byggde vidare på. Tror också att dom var först med remdrift, lite osäker dock.
I USA (var annars) finns sällskap som ömt vårdar de gamla AR-klenoderna. Har själv ett par LST och ett par AR2ax i garderoben. Har inte hjärta att kasta dom samtidigt som det kommer att kosta en bra slant att få dom i ordning. En vacker dag kanske ...
Titta även på följande web, så kan Du få en liten bild över vad AR var/är för något. (Firman gick i konkurs för några år sedan). Klicka på AR1 så ser Du ganska stor likheter med den bild Du visade upp.
Leak var ett mindre märke och jag vet inte så mcyket om dom. Minns bara att de hade ett par högtalare som påminde om AR utseendemässigt.