Har fått nys om ovanstående slutsteg billigt. Funderade annars på 980, men denna är ju kraftigare men äldre... någon som har erfarenhet av 890 och/eller kan uttala sig om den? 980 kanske är ett bättre köp ändå? Tacksam för svar!
Om inte minnet sviker mig (hade en kombi hemma från Rotel för 13 år sedan) så köpte jag inte detta pga dess hårda och ljusa karaktär. Blev istället ett RB980/RC980 några år senare som jag tycker är bättre på alla sätt.
Nu drar jag upp en gammal tråd. Skulle vilja ha lite åsikter om rb-890. Är ute efter ett hyffsat 2-kanalssteg till mina piP. Somsagt, är det något att ha?
Jag har ett sånt hemma, ena kanalen är bränd. Lyssnade bara på den med en högtalare med ganska varmt ljud, jag upplevde ingen vasshet eller tunnhet. Den hade fått en riktigt bra recension i HF när det begav sig, så den borde inte sticka ut riktigt illa åt något håll kan tyckas. 2*160 watt i 8 ohm, det är vad jag minns.