Finns något som heter VCA. Med hjälp av dessa kopplingar kan man göra en analog 8-kanalig volymkontroll där man kan styra kanalerna individuellt och sedan koppla ihop dom för att reglera volymen totalt sett. Kopplas in mellan dac och slutsteg.
Paradigm skriver: "Jag kopplar CD-spelaren till UltraCurven digitalt med coaxen, därefter kopplar jag UltraCurven digitalt till min H/K AVR5000 också coaxialt, där låter jag signalen bli omvandlad och förstärkt analogt och jag tar ut signalen igen analogt från "preamp out" "FL" och "FR". Därefter låter jag signalen gå in i UltraDriven analogt och portionerar ut signalen till varje slutsteg."
Nu har ju inte jag en ultracurve från Behringer men jag tvivlar på att man kan göra så som du har beskrivit...i alla fall inte med bara en ultracurve. Jag har nu inte läst allt i denna tråd men jag undrar varför man behöver krångla till saken. När det gäller H-K:n så har den ingen digital utgång som påverkas av volymkontrollen. Man måste alltså köra analogt ut från H-K:n till Ultracurven. Om du skulle ha en TCfinalizer96 så skulle du kunna köra digitalt med volymkontroll in i Ultracurven.