Tycker det borde fungera bra. Polyeten isolering anses väl bra enkelledare är tydligen också poppis. Den du har hemma kanske är lite liten area, 1.9 kvadrat, på så antingen om du flätar eller tvinnar ett par stycken eller köper en med fler ledare.
Kapacitansen var max 60nF/km per ledarpar men du kommer ju koppla ihop alla par så siffran blir för den du har 600nF/km minst!
Jag har ingen uppfattning om det är mycket eller inte men vissa förstärkare gillar inte sådana laster.
Jag skulle prova med den du har hemma och koppla så att + och minus gick i de tvinnade paren. Denna kabel är ju ekvivalent med cat5 kabel, din har dock en mer audiofil isolering cat5 brukar vara pvc, som får lovord på många diy ställen.