Hur funkar det att använda ett försteg med rör till att driva ett transistorslutsteg.Stämmer det med utnivåer och dylikt.Jag är tacksam för svar om någon har erfarenhet av detta.
Jag använder ett Copland 303 hybridförsteg tillsammans med PS Audio HCA 2. Fungerar "ljudmässigt" mycket bra tillsammans. Ut- respektive inimpendans stämmer väl mellan dessa två.
Men, förstegets höga utsignal ställer till det. Ca 5 mm på volympoten räcker mer än väl för normal lyssningsnivå. Detta är nog likartat mellan olika rörförsteg. De lämnar betydligt mer ut än ett transistordito.
Det som kan ställa till det är också utimpendansen från försteget respektive inimpendansen på slutsteget. Rörförsteg är ofta mer högomiga än ett transistorförsteg. (Det finns dock undantag, exempelvis ARC). Ett transistorslutsteg har ofta betydligt lägre inimpendans (ca 10-20 kohm) än ett rörslutsteg som kan ligga uppåt 100 kohm och mer. En missanpassning kan ge mer brus och förändringar i frekvenskurvan.
Bifogar en matnyttig länk i ämnet, jag har själv prövat med rörförsteg och transistorslusteg, minns inte vilka värden de hade men det gick i alla fall bra.
Jag kör ett Xindak rörförsteg till ett Advantage S150 slutsteg, det fungerar bra. Dock är utnivån på försteget lite hög vilket gör volykontrollen ganska känlig, men det är egentligen inget större problem.
Jag har kört Kora Eclipse rörförsteg tillsammans med Atoll AM-100 slutsteg och det låter helt sagolikt bra! Men det är ändå svårt att säga att det alltid funkar. Bara att lyssna!