Hej jag håller på att bygga nya lådor till mina hfls-1 det skall bli i mdf och inte som innan i spån. Jag har kommit till bitumenen och jag tycker att den luktar en del försvinner det efter ett tag, är det någon som har upplevt samma. Man vill inte få en massa illaluktande stank från bitumenen i rummet när de är färdiga.
Jag tror att det är mest när man hanterar mattorna som det luktar, det brukar iaf aldrig vara något problem med att det luktar när man väl har satt dem på plats.
Det försvinner efter ett tag, tycker det luktar mest när man värmer med värmepistolen på dom. Jag brukar även häfta eller använda små-nubb i kanterna utifall det skulle släppa lite. Vilket det kan göra om det är smutsigt på ytan man ska fästa bitumen på.