Jag har någon gång hittat en sida med en snubbe som byggde en cdtransporter eller cdspelare av en cdromspelare till datorn. Men jag hittar inte sidan längre. Är det någon som känner till den och vet adressen????
Varför inte köpa en befintlig CD-spelare med en ekängt bra mekanism. Tex Pioneers stable platter mekanism eller TEACs mekanism. Då får man både låda och fjärr. Haka på Bernts rörutgångssteg och komplettera med en nonos-dac?
Annars finns det cd-pro2m som är värt att ta en titt på. Det finns en variant med single supply display; man slipper bygga en extra matn.lina för negativ spänning till displayen. http://www.daisy-laser.nl/homeoptics/
såg i senaste high fidelity audio analouge maaestro, uppbyggd av cd-rom som dom tar sp/dif signalen till uppsamling sen till dacen, kolla på den om det var så du tänkt