Jag kommer sannolikt köpa in ett sprillans nytt Audio Precision SYS-2712 inom en snar framtid. Jag undrar om det finns intresse från DIYare att köpa mätningar av mitt företag. Det skulle vara ett standardpris för en uppsättning mätningar tex.
- THD+N vs power 500kr - THD+N vs frequency 500kr - FFT 500kr - Frequency/phase response 500kr - Paket med alla ovanstående 1500kr
Ett nytt system kostar ca 150000kr och av den anledningen måste priset per mätning vara ganska högt.
Vad tror ni? Är det något att lägga upp på hemsidan?
Tänker du ta detta som professionellt pris så är det säkert OK men som DIY-pris kanske det är lite mycket eftersom det säkert kan betraktas som ren lyx. För mig skulle det kosta över 20000 kr att få mina grejor uppmätta.
Då verkar det mera prisvärt att köpa ett riktigt bra ljudkort. Man får inte lika bra mätningar (konstigt vore väl annars) men som "indikator" skulle det säkert fungera bra.