Har ett element som det står en kod på (har sökt på det men hittar nada) det står även 10/15 watt på.
Hur får man på enklast sätt reda på info om elementet så att man kan bygga en passande låda till? Det är ett 5" element, långslagit, och har suttit i en produkt från Packard Bell förut.
Kan man mäta upp ett element, och hur gör man det isåfall? Vad krävs det för någon utrustning?
Clio-systemet kan mäta på två olika sätt. Bland annat Delta-mass principen.
Man kan också (bara) mäta impedanssvaret för att få reda på vart Fs ligger (ungefär). Utifrån det kan man börja labba med olika lådstorlekar och portavstämningar, utifrån kvalificerade gissningar - såklart!
Äger, driver och är engelholm audio (i Blekinge). Egna produkter, Krell, ARC. Akustikkonsultation medelst Svanå's produkter. Bara för att det går att hänga på väggen betyder det inte att den har bra akustiska egenskaper som främjar musikupplevelsen!