Joacim: Carlsson? Högtalare av Carlsson alltså. De är ju de enda som är gjorda för vanliga vardagsrum. :) Öh, men de fungerar fint placerade direkt mot bakvägg och då slipper du ju köra ut - in högtalarna hela tiden. :)
Hälsar Roland (som tycker han kommit på något väldigt smart nu).
Be the change you want to see in the world ~ Nelson Mandela (m fl)
Med smak avses såväl estetik som ljudåtergivning. Det är inga problem att konstruera en golvhögtalare med samma kvalitér som stativare - det kostar bara lite mer - men räknas kostnaden för stativ in så behöver differensen inte vara stor. Större resonanskammare är inte likvärdigt med mer resonant återgivning.
Skall man spela med ett högre ljudtryck har golvhögtalare ofta en fördel, likväl om man vill spela riktig lågbas. Det handlar ju om luftförflyttning i basområdet, och generellt sätt har golvhögtalare större luftförflyttningskapacitet.
I vissa rum med stort lyft i basområdet kan en golvhögtalare uppleas som bastung, medans en stativhögtalare upplevs mer naturell i återgivningen. Vissa golvhögtalare (och stativare) levereras ju med skumplast för att förändra högtalaren från basreflex till närmare aperiodiskt dämpad om basåtergivningen blir för markerad. Smakfråga.
Ordförande LTS- bättre och informativare hemsida utlovas! Jämför alltid själv - ingen annan har dina öron!
Låter som ett bra exempel men måste man alltid ha ett stativ till en stativhögtalare? Jag har en gammal stereobänk från 70talet lång vit men blir ungefär samma lyssnings höjd som på en golvhögtalare om man skulle sätta dit en stativhögtalare på stereobänken så tror jag inte att det skulle bli så stor skildnad. Om man gämför med om man skulle ha ett stativ istället men att man nu ställer stativhögtalaren direkt på stereobänken. Stereo bänken är rätt stadig så varför skulle inte det gå? Eller blir det försämrad ljudbild?
Det kan säkert gå bra med stereobänken bara högtalaren kommer i korrekt höjd. Vissa högtalare vill inte ha något stöd under stativhögtalaren och vill alltså inte ha stöd av en "baffel" där. Det är bara att prova..
Nackdelen är väl att det blir lite svårt att justera högtalaren i djupled varför en stativhögtalare som vill stå nära bakvägg kan vara att föredra. Men provar man itne får man inte veta :-)
Ordförande LTS- bättre och informativare hemsida utlovas! Jämför alltid själv - ingen annan har dina öron!