På tal om Satriani - såg honom på Nefertiti för rätt många år sedan - kan ha dansat då faktiskt! Men ärligt så tror jag inte det... och hoppas innerligt!
shaft: - Håller tummarna att konserten blir värsta groovekalaset...
Hej! Det var ascoolt! Tyngre Funk får man leta efter Fantastiska musiker med teknik och känsla i överflöd. Det verkade som de hade lika kul som vi. Clarke gjorde ett otroligt bassolo där han i mitten började spela Slap-funk-bas på de akustiska ståbasen!! Trummisen spelade med otrolig energi och teknik. Man bara gapade Konserten blev en blandning av gammalt och nytt. Allt från Funk till Akustisk jazz. De här killarna kan sin sak.
De spelade väldigt högt dock med ganska murrig bas med mycket resonanser så ljudbilden "kantrade över" där jag satt. De akustiska delarna satt som en smäck dock.
Undertecknad fick även äran att hälsa på Mr Duke i samband med signering med ett litet foto. Kul (inte konstigt man ser toklycklig ut ! Hoppas det inte dröjer lika länge till de kommer till Sverige igen... /Shaft