Vilken kabel rekommenderar ni: Supra Ply 3.4 eller IXOS XHS 523?
Kabeln skall sitta mellan ett par Dynaudio 42 och en Denon PMA 655R. Förstärkaren skall bytas ut med tiden. I högtalarsystemet ingår även en REL Stamped sub.
Ok. Jag är väldigt alergisk mot vass diskant. Idag har jag ett par Dali 6006. Dom blev ohyggligt mycket vassare i diskanten när jag köpte min Denon-stärkare. I början blev jag imponerad av att det lät så mycket klarare, men efter ett tag blev man trött i öronen..
edit: Däremot är det lite si och så med diskanterna (och ljudet i övrigt) i dalis blå serie tycker jag. Har ägt ett par 808 en längre tid och ångrar aldrig att jag sålde dem.
Jag skulle ta allt hifihandlare säger med en skottkärra salt. Som jag ser det har hifihandlares påstående om hur hifi fungerat bara försvårat för mig under min utveckling som audiofil.
Appropå supra ply 3.4. Har du sett det här programmet på svt: http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=53645 Kolla första avsnittet, där testar de kablar mot slutet. Ganska trevligt och roligt faktiskt.
Eftersom jag inte är så kunnig på kabelområdet så är det väl bara att testa sig fram. Verken IXOS eller Supra Ply är väl en dålig kabel att utgå ifrån.
Jag skulle inte utgå ifrån någonting direkt. Det är tex med utgångspunkt att dyrare är bättre och allt sånt som man leds in i kabelträsket.
Det är så slugt med kablar på lösmeter att man i praktiken är tvungen att köpa dem för att testa hemma sida vid sida.
Mitt tips är att köpa kanske 50 meter kabel av den billigare sorten (som fortfarande har ok tvärsnittsarea) och lyssna på i anläggningen, kanske på bara ena högtalaren. Sedan får man en ofta betydligt mindre dramatisk och allvarlig inställning till högtalarkablars ljudpåverkan.
Visst har det viss betydelse men den överdrivs ofta, som tex att ply skulle göra diskanten vass.
om du ensinggång har en tentens till att vara allergisk mot vass diskant ta ixosen så vet du att det ej kommer att ske.
Högre upplösning NEJ alla kablar gör samma saker förmedlar elekriska impulser. HUR de gör det är en annan sak men alla gör det.
mellan ixos och supra är det ej skillnad i annat än ljudet. Jag sitter nöjd med ixos har testat supra men tyckte den saknade känsla vilket iofs är neutralitet men det kändes kallt och hårt. Satte tillbaks ixos och då föll det på plats. Det är naturligtvis högst personligt.
.....Med reservation för subjektivitet och stavfel
Köp Belden H1000 på Elfa så slipper du sedan i framtiden fundera på att uppgradera, jag lovar att du kommer spara mycket pengar genom åren på att investera i denna kabel. Jag köpte 16 meter för 1000kr men det behövs ju bara halva länden så det blir ju billigt och bra för dig:)
Jag tror den har en böjradie på två decimeter, jag har inga problem att koppla in den. En högtalarkabel skall man ju inte använda som damsugarkabel, för er som skall kombinera högtalarkabel och damsugarkabel rekomenderar jag något annat flexibelt flerkardeligt skräp.