Tänkte ropa lite efter hjälp av någon som har lite koll på rumsakustik. Jag har problem med placeringen av mina högtalare. Vänster låter kanon. Höger högtalare däremot har problem med resonanser och klart högre volym än vänsterkanalen. Detta har inget med själva högtalaren eller förstärkaren att göra, jag har testat och bytt och joxat.
Högtalarplacering är långt ifrån optimal men just nu det enda sättet. Frågan är om en vägg hängd absorbent skulle hjälpa eller om det finns några andra knep. Det mest påtagliga problemet är volymen.
Nedan är en mkt proffsig arkitetoriskt utformad ritning av min placering
Jag hade testat med en fakevägg vid den vänstra talaren först innan jag hade börjat joxa med absobering/diffusering. Om jag inte hade kunnat möblera om dvs
Du kommer att få problem med den placeringen hur du än gör tyvärr. Speciellt i mellanregistret. En vägghängd bredbandsabsorbent kan hjälpa i vissa register, beroende på hur avståndet till vägg ser ut, men inte så mycket. Försök att möblera om.