Den Tyska tidningen STEREOO har haft hemma Swedish Statementanläggningen http://www.swedishstatement.com/ i sitt fina lyssningsrum i en månad och har skrivit en 6-sidors artikel om denna anläggning med lite historik, lite om vardera företag som är med i denna uppställning och lyssningsintryck som är mycket positiva. Det är chefredaktören Mattias Böde som har skrivit artikeln som finns i tidningens Januarinummer som finns att köpa nu hos Presstopkioskerna.
Hela STEREOO,s redaktion var inne i rummet och lyssnade redan innan jag och Leif hade blivit klara med uppställningen av anläggningen och det fälldes en och annan positiv komentar, så det hängde redan i luften då, att denna artikel skulle bli något extra positivt
STEREO förresten betyder ju 2-kanal och det är det denna tidningen handlar om. Enbart 2-kanals audio och inget om multikanal, tv-apparater och annat som inte har med stereofonisk ljudåtergivning att göra.