Vi är ju en del som använder dom här rören. Varför valde du just det röret? Det finns några som funkar bäst i den och den konstruktionen.Och vi har tillförlitlighet.För att inte snacka om just ljudet som säkert har en stor inverkan.Eller skiljer det sig inte så mycket på dom enl dig.Vi har nya hypade rör med gamla namn.Rör som heter olika men är tillverkade på samma fabrik och kanske är samma rör.Kineser,nytillverkat och nos.You name it!
Jag har ingen egen erfarenhet av rören men har läst på flera ställen att kt88 låter mer "musikalist" och det är mer slam i 6550. Grova generaliseringar.
Sweden->Ireland->Australia->Ireland->...Sweden...Glad to be back
Av dessa har jag tills nu föredragit kt-88. Detta för att jag tycker att dessa fungerar bäst allround till olika sorters musik. Upplever bra upplösning och bra bas. Kanske finns det en liten tendens att röra ihop ljudbilden vid komplexa passager men jag gör mitt bästa för att undvika musik med mera än två ackord.
Är väldigt nyfiken på kt-90 som jag vet att Jadis har i flera av sina produkter.
Jag har också hört att KT-88 skall vara mer musikaliskt än 6550, vad nu det betyder. Själv har jag valt att gå på KT-88, kanske mest för att det tål att köras hårdare än 6550 och att det var originaluppsättningen på mina block. När det gäller fabrikat så letar jag med ljus och lykta efter Tesla KT-88. Då menar jag gamla riktiga Tesla och inte nytillverkade Tesla/JJ eller andra replikor. Jag har jämfört JJ och billigare kinesiska och redan där märkt en stor skillnad när man ställer bias. De kisesika flyter upp och ned, medan JJ var väldigt stabila.
"Rör känns lika rätt som vinyl, men man kan inte alltid vara helt trogen!"