Det ligger väldigt mycket kemi bakom det hela o "problemet" ligger i att deras färg kräver en viss ytspäning för att fästa. Har man lite grövre matrial typ Laser Copy så sjunker färgen in en bit så där får man sällan problem. Men på högglansigt matrial måste färgen få nått att bita i.
Därför ytbehandlar HP sitt högglansiga papper för att passa just deras färg. Det är inget speciellt alls o det har varit så under flera år. Ingen tillverkares bläck är heller likt en annans tillverkare och då dom har helt olika krav o egenskaper. Där är även stora skillnader mellan papperstillverkarnas kvalité. För mig som grafiker ser jag det inte som ett problem men jag förstår att det är retligt.
quote:Aproopå det här med att två till synes likadana datore med intilliggande S/N kan vara väldigt olika: Så snart datorerna startats av respektive användare får de olika historia som påverkar hur de fungerar. Dessutom är maskinvaran så komplicerad och sammansatta av så många komponenter där skillnader kan föreligga på mikronivå - och kanske till och med på nanonivå - mellan två till synes likadana datorer. Skillnaderna kan inte mätas eller testas fram om man tar komponent för komponent. Men när de arbetar tillsammans kan de påverka hur datorerna fungerar. I synnerhet när respektive användare satt sin användningsavtryck på dem.
Det jag syftade på var när jag installerar maskinerna INNAN användarna har fått händerna på dom. En maskin kan stanna med ett meddelande medan den andra går förbi utan problem. En kan behöva en drivrutin från nätet medan den andra hittar den som fanns på ghosten.
quote:Det är väl det som kallas artificiell intelligens