Jag tänkte smacka på lite mer minne på hemdatorn för det "ska ju vara billigt nu". Visst de här DDR2-minnena visade ju sig inte vara dyra - ca 240:-/1GB
Det visade sig dock att min 2 år "gamla" HP-dator kör med DDR och det är den "gamla sortens" minnen och de går på 5-600:- styck.
Det var inte lika frestande, speciellt med tanke på att man inom en inte alltför lång framtid tvingas byta sin jobbdator/köpa ny och då blir dessa DDR (400?) menlösa.
Nån som har bytt till nyare minnen och som har kvar sina gamla och kan sälja dessa till ett bra pris?
Jag kanske är ute och simmar här...men klockar inte DDR2 ner sig till DDR1 om inte moderkortet stödjer det? Man brukar få byta ut alla minnen samtidigt dock. Jag är osäker dock så dubbelkolla detta innan du provar.