Hej, är det någon som har litet tid att skriva några rader om inställningen av LP-spelare ? Det jag främst menar är nålvikt, montering av pickuper och anti-skating. Hur påverkas ljudet med byte av inställningar ?
Ett användbart hjälpmedel är Hifi News Test Record som man kan köpa på www.britishaudio.co.uk och tror jag Vinylbutiken. Det medföljer en schablon för montering av pickup, ett litet häfte med grundläggande info samt testspår för att kolla spårningsförmåga (ändra nåltrycket och se hur det påverkar spårningen) och anti-skating.
Ta av armen från spelaren vid montering av PU, annars kan du lätt skada lagren i armen. Använd mall när PU skall monteras så nålen hamnar på rätt ställe. Börja med den av tillverkaren rekommenderade nålvikten och prova sedan uppåt/neråt i små steg. 0,05 g gör STOR skillnad. Se först till att PU fått spelas in så allt mjukats upp lite. Rumstemperatur och luftfuktighet påverkar en skivspelare.