Har behov av att göra usb-stickan bootable. Helst utan att använda nån floppy drive. Vet någon hur man gör (gärna oxå gjort det tidigare) och kan förklara? Ska nämligen flasha om bios och det är tydligen det enda sättet att göra det på (via bootable usb eller cd) för just den bios-versinen.
Hej ... datorspråk är inte direkt min starka sida ... image i det här sammanhanget ... är det någon slags fil? Det jag skulle behöva få hjälp med är att flasha om bios på en intel DG45FC moderkort till nyare version. Intel har klantat sig och släppt en bios version som inte går att flasha om på vanligt sätt (från windows). Jag har råkat installera just den versionen nån gång tidigare... Så här står det på intels hemsida:
quote:Note: If you currently have BIOS version 0079 installed, you must use either the iFlash or Recovery update method to update to a laterversion. The Express BIOS Update will not work.