Båten är väl cirka 25 år (vet inte exakt eftersom den ingick i husköpet) knappt fyra meter, av plast och av roddbåtskartär. Används i liten smålandsk insjö. Enligt Sjöfartsverkets skylt avsedd för max 3 personer och 4 hk motor. Det är alldeles precis lagom. Båten börjar emellertid bli lite gisten och ful - samt läckande. Har reparerat ett par läckor tidigare. Men de börjar bli allt för ofta återkommande och jag har ingen lust att öppna stadigvarande varvsverksamhet.
Söker lämplig ersättar. Helst nytt - då kan man knalla upp till lanthandeln så så fixar de att det ligger en båt i sjön efter x antal dager. (DET kallar jag serviceinrättning.)
Men vad katten ska vi kika närmare på. Vet ingenting om båtar - mer än att det inte bör komma in vatten nerifrån i dem. Har noll koll på fabrikat, konstruktionsprinciper - eller snarare allting.
Kan Forumets allvetare hjälpa oss med förslag och inspel om vad vi ska tänka på? Kanske till och med konkreta förslag på fabrikat och modeller?