Istället för tubetraps eller dylika anordningar kan man fläska på med en riktig soffa!
Tidigare hade jag en gammal soffgrupp i skinn (3+1+1) av äldre typ. Den hade tämligen hårt stoppade dynor. När jag kastade ut dessa möbler för att en dag inte ha något annat en spartansk fåtölj märkte jag att mitt system presterade en hel del mer bas. Dessutom blev basen mer boomig.
Då jag har fått en ny soffa, en gigantisk stoppad flotte i tyg som tar upp merparten av rummet och därmed omintetgör lekar som skeppsbrott märkte jag återigen en skillnad! Denna soffa dämpar mer än den gamla skinnditon i basen, men dessutom gör den återgivningen behagligare i mellanregistret!
T. ex Sophie Zelmani (första låten på Time to kill) hade milt överdrivet en mun stor som bakdelen på en texaskvinna som har ätit för många hamburgare! Med den nya soffan förbättrades detta. Även låtar som kan kännas påträngande i mellanregistret blev nu trevligare att lyssna till. Som exempel kan nämnas delar av duon Linda Ronstadt och Emmylou Harris på skivan Western wall. Även den gamle legenden Cat Stevens funkar bättre numera!
Så summa summarum, in med feta soffor istället för vissa akustiska modifieringar som ingen sambo godkänner! Är du herre i ditt eget hus är naturligtvis alla medel tillåtna!