Har det någon betydelse/påverkan på ljudet? Sitter nästan precis i skarven mellan kon och damkåpa/fasplugg. Hålet är verkligen litet, nästan mikroskopiskt och konen och faspluggen/damkåpan sitter alltså inte ihop. Annars kan jag tänka mig att det skulle uppstå "blåsljud"?
Då kan du sätta en lika mikroskopiskt liten klick av något lim där.
Förövrigt låter det som att det är limningen av dammkåpan som är lite undermålig, är alltså hålet mellan konytan och dammkåpekanten? Det är inte helt ovanligt.
Jag kan i alla fall inte ge några raka besked ifall det kan höras/störa eller inte. Men vore det min högtalare och vore jag orolig att det tillförde någon form av problem skulle jag som sagt sätta igen hålet med en pytteliten klick lim. Vanligt trälim (vitlim) eller kontaktlim t.ex. Och så lite som möjligt, då man inte vill addera vikt på konen (vilket förändrar T/S-parametrar, men det vet du nog redan)
Vitlim fungerar iaf till papperskoner, till plastkoner skulle jag använt kontaktlim.