Fick info om det här på mailen idag i OPUS nyhetsbrev, önskar jag bodde där nere för det här hade ju varit kul att gå på!
Konsertkänsla när du lyssnar på musik hemma. Det är målet för alla aktörer inom ljudbranschen. Tillsammans med Malmö symfoniorkester och några av de främsta ljudföretagen medverkar OPUS på årets HiFi-dagar i Malmö konserthus 10-11 november. De båda dagarna kommer att innehålla seminarier och föredrag där det reflekteras över begrepp som framförande, återgivning och akustikens betydelse för musiken.
Ett späckat program för alla teknik- och musikälskare utlovas. Det kommer att diskuteras, analyseras, demonstreras, debatteras och självfallet lyssnas #8211; bland annat på handbyggda italienska stråkinstrument och på en musikanläggning bestående av den svenskbyggda förstärkaren The Lars och kablar från Nordost samt högtalarna Amati Anniversario från italienska Sonus Faber med akustikförbättring av SMT. Bara en sån sak.