Funderar på att byta mitt stora fula PA-slutsteg mot en subwooferförstärkare som är lättare att gömma undan. PA-steget med tillhörande delningsfilter gör sig inget vidare visuellt i stereobänken men låter helt OK. Men behöver lite tips och synpunkter så jag köper rätt.
Stora fula proffsteg brukar kunna hantera bas avsevärt mycket bättre än billiga inbyggnads-steg. Den där Zachary är totalt värdelös enligt min erfarenhet. För basåtergivning handlar det mycket om att ha en stabil nätdel (= enorm trafo) och en krets som inte låter stora strömmar och back-emf från talspolen "fukka upp" jordplanet.
Jag skulle inte döma ut Hypex-steget på förhand. Välkonstruerade klass-D slutsteg ställer gamla förutfattade meningar om "måsten" för att slutsteg ska vara kapabla på huvudet, i synnerhet i basområdet. Jag använder själv ett som är baserat på ICEPower1000 ASP som inte lämnar något övrigt att önska förutom att eventuell transformator på ingången (för mer "analogt" ljud - enligt vissa som "förpackar" ICEPowermoduler till konsumentprodukter) måste bort eller kopplas förbi. LFE-signaler kan mätta ingånstransformatorer redan vid nivåer under 200 mV in. Jag har lyssnat, mätt och skrivit en hel del om saken på ett annat forum.
Mitt PA-slutsteg är ett billigt Phonic Max 1500. Står i manualen att det ger 900W RMS i bryggat läge 8ohm. Jag tror det är lite glädjesiffror men säkert kralligare än Zachry. PA-steget väger 15.5kg mot Zachrys 8.9kg. Kanske dumt att byta ifrån något som fungerar? Skulle väl vara Hypex DS 8.0 då men det kostar ju 5800kr
Så ja, ett rack med några hyllor i för övriga enheter och så vägghänger jag TV:n bredvid så blir det säkert alla tiders. i-lands problem, jag vet ;-)