| Author |
Topic  |
|
shifts
Member
    
375 Posts |
Posted - 2013/04/02 : 20:47:12
|
| Håller med bebop helt och fullt. Tycker både SR och SVT visar på en fantastisk bredd. Kanske SR i större utsträckning egentligen. Många högkvalitativa produktioner. |
 |
|
|
miaber
Member
    
1345 Posts |
Posted - 2013/04/02 : 20:57:07
|
Nu skapade jag inte tråden för att få någon politisk debatt, utan som ett inlägg om vilket budskap som delges P3's målgrupp. Jag vågar påstå att det är ett felaktigt budskap som sprids, trots att jag inte tillhör nämnda målgrupp (50+).
Trots detta är jag tacksam för att vi har PS, med den bredden det innehåller. Man får nog ta det onda med det goda. Ja, jag kan också spy över den PK som råder, och HBTQ-tjafset, men ännu sämre mår jag av alla förbannade reklamavbrott i dom andra kanalerna, och det (oftast) totalt sönderkomprimerade ljudet i dessa kanaler. |
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50098 |
 |
|
|
gcs
Member
    
5273 Posts |
Posted - 2013/04/02 : 21:09:12
|
| Jag måste här berätta om en rolig sak som hände nyligen inför en lång resa som min fru och jag skulle göra. Vi pratade med sonen om vad som skulle hända ifall vi inte kommer tillbaka från vår resan. Då säger den "slyngeln" att om vi inte kommer hem igen så skulle han sälja mina fina Genelec högtalare till lägst bjudande och sedan skänka pengarna till HBTQ-rörelsen. Då bestämde jag mig snabbt för att jag måste komma hem till varje pris. |
 |
|
|
miaber
Member
    
1345 Posts |
Posted - 2013/04/02 : 21:43:02
|
quote: Jag måste här berätta om en rolig sak som hände nyligen inför en lång resa som min fru och jag skulle göra. Vi pratade med sonen om vad som skulle hända ifall vi inte kommer tillbaka från vår resan. Då säger den "slyngeln" att om vi inte kommer hem igen så skulle han sälja mina fina Genelec högtalare till lägst bjudande och sedan skänka pengarna till HBTQ-rörelsen. Då bestämde jag mig snabbt för att jag måste komma hem till varje pris.
 |
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50098 |
 |
|
|
shifts
Member
    
375 Posts |
Posted - 2013/04/03 : 18:00:27
|
| Rätt usel människosyn som frodas här. Många hifimänniskor verkar vara synnerligen osympatiska figurer. |
 |
|
|
miaber
Member
    
1345 Posts |
|
|
gcs
Member
    
5273 Posts |
Posted - 2013/04/03 : 19:59:39
|
| Jag undrar också det. |
 |
|
|
ekman
Member
    
270 Posts |
Posted - 2013/04/03 : 22:35:28
|
| Frågan är om man inte har rätt usel människosyn själv om man dömer folk utifrån vad de skriver på ett hififorum. |
 |
|
|
FForsman
100.000-klubben
    
2593 Posts |
Posted - 2013/04/03 : 23:16:38
|
quote: vem blivit kränkt nu
Även om det förmodligen inte var avsiktligt så blev HBTQ-personer omtalade i nedlåtande termer. Vilket jag förstår kan uppfattas kränkande.
Ibland är det svårt med språk. I början av mitt förhållande med min nuvarande fru höll jag på att förlora henne på grund av ett försök till ironi via SMS, som tolkades på blodigt allvar, ett försök till humor som landade helt fel.
Men, nu är jag nog sådär jobbigt PK också. (mitt försök till humor )
/mvhff |
Ett forum blir till det som medlemmarna bidrar med. Skriv! |
 |
|
|
gcs
Member
    
5273 Posts |
Posted - 2013/04/04 : 00:05:37
|
Det är ju bra att åtminstone du är PK. |
 |
|
|
miaber
Member
    
1345 Posts |
Posted - 2013/04/04 : 06:03:27
|
Ok. Då är jag med. Man är inte PK om man tycker att HBTQ-frågor får opropotionerligt mycket utrymme i etern, eller om man inte vill skänka medel till pride-rörelsen. Det är väl det som är problemet? Det är väl inte samma sak som att man inte respekterar dom som vill göra det? Herregud! (f'låt gud. Inte meningen att kränka)  |
http://www.hififorum.nu/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50098 |
 |
|
|
Vox
fd. Eric V-ås
    
3656 Posts |
Posted - 2013/04/04 : 07:50:51
|
| Ursäkta en 60-talist, men vad är "PK"? |
"Om Gud ville att vi skulle lyssna på fler kanaler än 2 skulle han gett oss fler öron" |
 |
|
|
opethic
Member
    
2890 Posts |
Posted - 2013/04/04 : 08:51:25
|
PK - "Politiskt Korrekt" Personer som använder ickeordet "hen" och som ser rasism och kvinnohat i allt som sägs... gäller stora delar av Svensk media och de flesta politiker, ovanligare bland "vanligt folk" dock...
Ang HBTQ, jag har absolut inte sett något här som en normalt funtad människa kan uppfatta som kränkande el. stötande. Att vi är några som inte stöder deras rörelse och kanske tycker att de får oproportionerligt stort utrymme i media betyder väl inte att man därmed tycker illa om dem eller kränker dem?
Det har blivit galet populärt bland minoriteter att "känna sig kränkta", tänk efter - Blir inte du som hifi-entusiast lite kränkt av BOSE-reklamen? Jag som gillar riktig musik känner mig kränkt av trams som Melodifestivalen 
|
Hårdrock på CD & vinyl, nytt och begagnat: http://voodoomusic.tictail.com/ www.facebook.com/BurningSkullRec |
 |
|
|
sopwith
Member
    
595 Posts |
Posted - 2013/04/04 : 09:20:15
|
Kränkt är ett starkt ord som har flera mindre slagkraftiga synonymer som passar bättre, ordet kränkt används flitigt idag, förr blev man förolämpad nu blir man kränkt så ribban har flyttat på sig. Jag tycker tonen på detta forumet är befriande ren från "skit" och det är oftast ett andningshål av frid att läsa trådarna, även denna |
 |
|
|
gcs
Member
    
5273 Posts |
Posted - 2013/04/04 : 10:21:37
|
quote: Jag som gillar riktig musik känner mig kränkt av trams som Melodifestivalen
Bli inte kränkt för det är det som är Public Service när alla får lite av sitt. Jag tycker själv att det är också för mycket sport på TV. Då kan man göra något annat. Alla program på TV eller radio passar inte alla. Jag kan också hålla med om att vissa grupper i samhället kan tyckas få lite för mycket plats i media. |
 |
|
|
jonny99
Member
    
433 Posts |
Posted - 2013/04/04 : 10:30:58
|
Vi som är medlemmar på det här forumet delar ju två stora intressen, teknik och musik. När man sitter bakom sitt tangentbord är det då lätt att tro att de andra medlemmarna är ganska lika en själv , det är då ganska obehagligt att upptäcka att några av ens hifibröder har konstiga åsikter om t.ex hbt personer eller medias vänstervridning.
Om vi vill uppnå harmoni på forumet är det kanske bäst att vi håller alla OT diskussioner i det fria formet. |
 |
|
|
opethic
Member
    
2890 Posts |
Posted - 2013/04/04 : 10:48:08
|
quote: Bli inte kränkt för det är det som är Public Service när alla får lite av sitt.
Det var bara ett försök till lite ironi för att påvisa hur lättkränkta folk är nuförtiden 
Ang. Public Service - SVT håller någorlunda standard när det gäller att "alla ska hitta något intressant" men inte SR och absolut inte P3... quote: det är då ganska obehagligt att upptäcka att några av ens hifibröder har konstiga åsikter om t.ex hbt personer eller medias vänstervridning.
Antar att du bla. syftar på mig  Tycker du att det är okej att Public Service har en politisk färg och agenda? Ingen har uttryckt några åsikter om "hbt personer", däremot så uppskattas inte HBTQ-rörelsen av alla - två mycket olika saker anser jag.
Det här är också ganska PK - att inte förmå att se nyanser utan att överreagera på allt och "måla fan på väggen" för minsta lilla. Ett blondinskämt och du är "kvinnohatare" Är man kritisk mot den förda immigrationspolitiken så är man "rasist" Tycker man att Pridefestivalen är ett fånigt jippo så är man "homofob" osv...

|
Hårdrock på CD & vinyl, nytt och begagnat: http://voodoomusic.tictail.com/ www.facebook.com/BurningSkullRec |
Edited by - opethic on 2013/04/04 10:49:03 |
 |
|
|
sladdbarn
Member
    
2849 Posts |
Posted - 2013/04/04 : 12:10:33
|
Jag blir kränkt av dålig ljudkvalite, måste få tala ut på aftonbladet  |
Drömmer om bra ljud... |
 |
|
|
rovis
Member
    
274 Posts |
Posted - 2013/04/06 : 11:22:18
|
quote: Experten var dessutom tjej! Hade hon kunnat sin sak så hade det varit lite coolt. Nu blev det bara pinsamt uppenbart att hon inte hade en susning om något.
Menar du att mediokra män gärna får ta plats som experter i radion, men att du har en annan kravspec för kvinnor som ska göra det samma? |
 |
|
|
whiskyman
Member
    
3896 Posts |
Posted - 2013/04/11 : 14:04:35
|
kan uppfattas kränkande
Ja det där med att bli kränkt har tydligen rätt så gamla anor. Tänker på "Fritjof Nilsson Piraten" eller vad han hette, som uttryckte det som att även om man skriver om knappnålar så kommer det finnas någon enögd jävel som tar åt sig och blir förbannad.Men angående topic så jo det är med största sannolikhet ett aprilskämt. Inte minst om man läser datumet när topic skrevs. mvhKristofer |
Edited by - whiskyman on 2013/04/11 14:05:20 |
 |
|
|
Anjin
Member
   
158 Posts |
Posted - 2013/04/11 : 17:36:17
|
Jag blev faktiskt såpass irriterad på tråden att jag var tvungen att logga in för att skriva.
Angående musiken på P3: De är de enda som spelar populärmusik som inte är betald av skivbolagen. Ta en titt här ( http://sverigesradio.se/sida/latlista.aspx?programid=164 ) på vad som spelas och jämför men valfri kommersiell radiostation. Om det inte är det du lyssnar på - vem är du att kritisera det som dåligt?
Angående tonen/jargongen i tråden: Att använda sig av retoriken "allt ska ju vara så PK" samt "det är kommunistpropaganda" är ju nuförtiden ett ganska säkert tecken på att man tycker om Jimmie Åkesson och dess partis tveksamma åsikter. Är det verkligen så många vita kränkta män här?
"Experten var dessutom tjej!" Verkligen nödvändig kommentar?
gcs: skulle du reagerat på samma sätt om din son skulle vilja ge bort pengarna till något mycket "manligare"?
|
Edited by - Anjin on 2013/04/11 17:41:02 |
 |
|
|
Rolf-san
Member
    
2137 Posts |
Posted - 2013/04/11 : 18:57:11
|
quote: Är det verkligen så många vita kränkta män här?
Nej!!! Men fåtalet vill göra sig hörda/sedda överallt.
quote: Jag säger bara: The big Bang Theory, det bästa som visats på TV - någonsin!
Brukar väl kallas för attitydinkontinens. |
När elefanterna slåss, så trampas gräset ner. |
 |
|
|
JonFo
Member
    
218 Posts |
Posted - 2013/04/11 : 19:01:06
|
Jag sällar mig till kritikerna av den ukna lukten i den här tråden, det känns som den nu är bra nära sannolikheten 1 enligt Goodwin's law. https://en.wikipedia.org/wiki/Godwin%27s_law
P3 är förresten den enda svenska radiostation som jag kan komma på som har seriösa musikprogram, tex musikguiden och P3 rock. Trots att jag inte längre tillhör målgruppen för P3 kan jag hitta guldkorn i public service utbudet, inklusive P3, men knappast i det kommersiella utbudet.
# Jon |
 |
|
|
gcs
Member
    
5273 Posts |
Posted - 2013/04/11 : 19:03:31
|
quote: gcs: skulle du reagerat på samma sätt om din son skulle vilja ge bort pengarna till något mycket "manligare"?
Jag skulle reagera likadant eftersom jag tycker att det inte råder någon större nöd hos dem. Så vit jag förstått är HBTQ personer ganska penningstarka jämfört med många andra i samhället. Centrala Stockholm är nedlusad av dessa medborgare. |
 |
|
|
Anjin
Member
   
158 Posts |
Posted - 2013/04/11 : 19:16:41
|
Rolf-san: Skönt att höra!
gcs: Du har en riktigt oskön stil. Tror att många tar sig till Stockholm där de inte ses som personer som "lusar ner" ett samhälle. |
 |
|
Topic  |
|