Hur mycket DC-effekt kan man kontinuerligt köra genom ett relativt vanligt baselement utan att bränna talspolen.
Anledningen till frågan är att jag mest på skoj tänkte bygga enklast möjliga klass A förstärkare. En transistor, högtalarelementet som en del av Vcc-Kollektor motstånd. 2 eller 3 ytterligare motstånd för att erhålla en rimlig arbetspunkt. Matningsspänning på kanske 14V. Spänningssving över högtalare ung 10V, dvs ung 5V tomgångsspänning 25/4 W kontinuerlig DC som matas genom elementet (4ohms element). Kommer jag bränna talspolen direkt, eller kan det fungera?
Har inte direkt tänkt koppla in några dyrare element, utan det blir väl nåt skrot man hittar i förrådet. Att det sen kanske låter skit må vara hänt, men det är inte just det det handlar om nu, utan om det överhuvudtaget skulle gå.
Du kan nog inte köra alls mycket likström genom basen. Det blir ju ingen kylning alls så det kommer ju att bli riktigt varmt i talspolen.
Ett antal mA kan du nog köra men hur många vet jag inte. Testa att ta kontakt med en högtalartillverkare och fråga om max talspoletemp på tex en 8" bas.
Så farligt är det inte. 100mA som det blir vid 0.8V DC i åtta ohm ger 0.08W (0.1 x 0.1 x 8) och det blir inte mycket värme. Däremot flyttar det membranet åt ena hållet vilket borde öka disten eftersom det inte kan slå lika långt åt båda hållen.