Hej, Köpte för några dagar sedan ett par högtalare på rehifi.se . Nu när jag fick dom är en diskant intryckt. Eftersom jag inte handlat så mycket hifi så undrar jag om det är ok att den kan vara så när man köper begagnat och inget anges om detta felet. På bilden som fanns med var det den ok högtalaren som inte hade tyget på.
vad kan man göra, det ser ut som bucklan suttit där ett tag och inte lätt går att få ut.
Är det du som har satt dit "första hjälpen" klister lappen ? annars så kan man ju tro att Rehifi visste om problemet och att dom skulle laga den innan försäljning, men det ser inte ut som att dom har gjort det då !
jag tror att man enkelt kan ta loss membranet från magneten, sedan är det bara att forma "domen" från baksidan, och eventuellt lite lösningsmedel som kan lösa impregneringen och få den styv igen. Återmonteringen görs med en tongenerator aktiv så att talspolen går fri när man drar skruvarna.
Jag tror nog att säljaren fixar detta om du frågar.