HiFiForum.nu
Home | Forums | Profile | Register | Active Topics | Links | Members | Articles | PM | Search | FAQ
Username:
Password:
Save Password
Forgot your Password?

Private Messages
You must log in to check messages
 All Forums
 HiFiForum.nu - Mångfaldens forum
 HiFi-diskussion
 Vilka på forumet har en "strömrenare"?
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Author Previous Topic Topic Next Topic  

reaper
Starting Member

31 Posts

Posted - 2003/02/24 :  18:10:03  Show Profile Send reaper a Private Message
Hur många här på forumet är det som använder en strömrenare som typ ps audio eller terminator? Vad är skillnaden och är det ett prisvärt tweak?

neriks
Harry-vinnare 2004

1782 Posts

Posted - 2003/02/24 :  19:52:31  Show Profile  Visit neriks's Homepage Send neriks a Private Message
quote:
Originally posted by reaper


Hur många här på forumet är det som använder en strömrenare som typ ps audio eller terminator? Vad är skillnaden och är det ett prisvärt tweak?



reaper,

Jag har en del problem med "skitig" nätspänning i mitt hus. Störningarna på elnätet ger bl a upphov till ett ganska högfrekvent och irriterande surr i min ljudanläggning ... detta gäller förresten för all elutrustning som är inkopplad i mitt hus, inte bara audio/video-utrustningen ... Jag använder bl a en PS Audio Utimate Outlet med gott resultat. "Surret" i ljudanläggningen försvinner inte helt men det minskar en del när jag kopplar in UO'n. För min del fungerar det således som ett bra "tweak"



Driver företagen NEriks Audio och NEriks Air
Auktoriserad återförsäljare av Moog

Go to Top of Page
  Previous Topic Topic Next Topic  
 New Topic  Topic Locked
 Printer Friendly
Jump To:
HiFiForum.nu © HiFiForum.nu except: Logos and Trademarks are property of their owners, Comments are property of their posters Go To Top Of Page
Denna sida genererades på 0.36 sekunder. Snitz Forums 2000