Tre studiorävar; Pontus Svensson, Mats Ingemansson och Joachim Ekerman gjorde en "blidtest" av dom sex kandidaterna:
Sennheiser HD 280 Pro, 1595 kr. AKG K271 Studio 1900 kr. Ultrasone HFI650 1850 kr. Sony MDR7506 1990 kr. Denon DN HP1000 1895 kr. Pioneer HDJ1000 2400 kr.
Testvinnar utsågs: AKG K271 Studio Och "Bästa köp": Sennheiser HD 280 Pro
Jag borde tillägga att det "studiorävarna" lysna efter var om ljudet var ofärgat och tydlighet tex hur lätt det av att uppfatta var instrumenen befann sig i "mixen". Altså skillnad mellan "vått och tort" ljud.
Det intressanta var att alla tre var eniga. Artikel framhåller att man ska skilja på DJ-lurar och studio-lurar. Och att Denon och Pioneer är mer DJ-lurar och alls inte "dåliga".
Det finns en del annat att fördjupa sig i också. Men för den intresserade kan tidningen köpas i kiosken á 64 spänn. Eller ställ frågor. Om jag distrubierar artikeln i sin helhet, här på Forumet får jag säkert "på skallen" av Studio:s redaktion.