Jag vill ha min NAS och SB3 i TV-skåpet kopplat till en switch, syftet är att trafiken skall gå trådbundet direkt mellan NAS & SB (via switchen). Sedan tänkte jag mig koppla någon brygga till switchen för att kommunicera med min WiFi router i arb.rummet, så jag når NAS:en för adm odyl.
Finns det billiga switchar som klarar enklare routing eller är det enklare att använda en trådlös router i TV-skåpet istället, som då kan kommunicera med min trådlösa router i arb.rummet (där dator och 1:a jacket finns).
Hej, Du kan koppla ihop SB och NAS med korskopplad nätverkskabel. SBn kan brygga din NAS, du får ngn fråga vid setupen av SB om du vill brygga. Dvs du behöver inte köpa ngn switch. Har själv anslutit min NAS på det viset. /Micke