Jag blev nyfiken och testade lite själv nu. Först spelade jag en FLAC 24/96 på min Touch, musiken spelade och det stod PCM 2ch 96k i fönstret på min förstärkare. Sen kopplade jag in en Classic v.3 och spelade samma spår. Spårnamn kom upp i fönstret, men det förblev tyst. Båda spelarna kopplades elektriskt digitalt till förstärkaren och jag har inställt för avkodning på servern.
Fattar inte riktigt vad du menar iMac? Det finns ju inga "omsamplingsfunktioner"? Vare sig i server eller box. Du avser formatkonvertering tror jag, och det är inte vad jag avser. Vh Micke
Junepes uttryck "mindlessness" beskriver ett underskattat tillstånd
Nu har jag testat det iMac föreslog ovan. Jag har tidigare ställt in enligt guiden som Björn-Ola länkar till på föregående sida i tråden. Nu ändrad jag vid filtypen FLAC och raden FLAC från Avaktiverad till Aktiverad.
Sen provade jag att spela med min Touch först, förstärkaren visade då PCM 2ch 96k. Sen bytte jag till en Classic v.3 och nu spelade det även då, fast det stod PCM 2ch 48k i fönstret på förstärkaren. Det verkar alltså som det jag hade för mig om att Classic kan spela 24/96, men samplar om till 24/48 stämmer.
Frågan är nu om det finns någon nackdel med detta? Rekommendationen enligt länken ovan är ju att all avkodning/uppackning ska göras på servern, för att inte belasta spelaren så mycket. Jag använder en Touch i vardagsrummet och har nöjt mig med att kunna spela mitt fåtal 24/96-filer i den, men det går uppenbarligen att ställa in så att även mina andra spelare kan spela dessa filer. Gör det att jag får sämre ljud i min Touch då?
För övrigt kan man konstatera att det nu finns en hel del filtyper i LMS som inte finns med i guiden ovan, t.ex. en egen för Spotify. Någon som sett någon aktuell guide för alla filtyper, eller kan tänka sig att göra en kanske...?
Tack för svaret, jag är själv så otroligt dålig på att jämföra och utvärdera....
Jag kör nog på fortsatt avkodning i servern, de FLAC 24/96 jag har spelas ändå i princip bara där Touchen finns. Men det var roligt att testa och veta hur det funkar!